Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Papież Franciszek: Przemówienie powitalne

Papież Franciszek: Przemówienie powitalne

"Młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość" - mówił Papież


"Młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość" - mówił Papież

„Wiem, że aby dotrzeć do narodu brazylijskiego, trzeba wejść przez bramę jego wielkiego serca – powiedział Papież w swoim pierwszym na brazylijskiej ziemi przemówieniu. – Niech mi więc będzie wolno w tej chwili delikatnie zapukać do tych drzwi. Proszę o pozwolenie, by wejść i spędzić ten tydzień z wami. Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co otrzymałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa!”.

Franciszek przypomniał, że główny powód jego obecności w Brazylii wykracza poza granice tego kraju:

„Przybyłem na Światowy Dzień Młodzieży, by spotkać młodych z całego świata, których przyciągnęły otwarte ramiona Chrystusa Odkupiciela. Chcą oni znaleźć schronienie w Jego uścisku, przy Jego sercu, raz jeszcze usłyszeć Jego wyraźne i mocne wezwanie: «Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody». Ci młodzi ludzie pochodzą z różnych kontynentów, mówią różnymi językami, należą do różnych kultur, a jednak znajdują w Chrystusie odpowiedzi na swe najbardziej wzniosłe i wspólne dążenia, mogą zaspokoić głód czystej prawdy i prawdziwej miłości, które ich jednoczą ponad wszelką różnorodnością. Chrystus zapewnia im przestrzeń wiedząc, że nie ma mocniejszej siły niż ta, która wyzwala się z serca młodych, gdy są zawładnięci przez doświadczenie przyjaźni z Nim. Chrystus ufa młodzieży i powierza jej przyszłość swojej misji: «Idźcie i nauczajcie»; wychodźcie poza granice tego, co po ludzku możliwe i twórzcie świat braterski. Ale także młodzi ludzie ufają Chrystusowi: nie boją się powierzyć Jemu jedynego życia, jakie mają, bo wiedzą, że nie doznają zawodu”.

Mówiąc o młodych, Papież pragnął też zwrócić się do ich rodzin, wspólnot kościelnych i narodowych, społeczeństw i tych, od których zależy przyszłość tych nowych pokoleń. Przypomniał potoczne w Brazylii powiedzenie rodziców: „Dzieci są źrenicą naszego oka”.

„Jak piękny jest ten wyraz brazylijskiej mądrości, która stosuje do młodych ludzi obraz źrenicy oka, okna, przez które wchodzi światło, dając nam cud widzenia! – mówił dalej Ojciec Święty. – Co by się z nami stało, gdybyśmy nie dbali o nasze oczy? Jak moglibyśmy iść naprzód? Pragnę, aby w tym tygodniu każdy z nas rozważał to prowokujące pytanie. Młodzież jest oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość, a więc stawia przed nami wielkie wyzwania. Nasze pokolenie stanie na wysokości obietnicy, która jest w każdym młodym człowieku, gdy będzie umiało dać mu przestrzeń. A to znaczy: zatroszczyć się o warunki materialne i duchowe dla pełnego rozwoju; dać mu mocne fundamenty, na których będzie budował życie; zagwarantować bezpieczeństwo i oświatę, aby stawał się tym, kim może być; przekazać mu trwałe wartości, dla których warto żyć; zapewnić nadprzyrodzony horyzont dla jego pragnienia autentycznego szczęścia i kreatywności w tworzeniu dobra; przekazać mu dziedzictwo świata na miarę ludzkiego życia; rozbudzić jego najlepszy potencjał, aby sam tworzył własną przyszłość i był współodpowiedzialny za los wszystkich”.

ak/ rv

Tekst pochodzi ze strony strony Radia Watykańskiego

Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Incydenty” Andrzeja Horubały
Zostań wydawcą nowego zbioru opowiadań Andrzeja Horubały
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.