Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Państwo niewolnicze – Hilaire Belloc

Państwo niewolnicze – Hilaire Belloc

Większość pozbawiona jest własności, ale ma również status obywateli, to jest, stanowi grupę politycznie wolną do działania, niemniej ekonomicznie bezsilną.

Zauważmy kilka ważnych elementów tego stanu rzeczy. Otóż, istnieje własność prywatna; ale nie rozdystrybuowana pomiędzy wielu, a więc de facto instytucjonalnie społeczeństwu obca. Kolejno, większość pozbawiona jest własności, ale ma również status obywateli, to jest, stanowi grupę politycznie wolną do działania, niemniej ekonomicznie bezsilną; kolejno – choć nasza definicja pozwala tutaj ledwie na domysł, to jednak konieczny domysł, że w kapitalizmie trwać będzie świadomy, bezpośredni i planowy wyzysk większości (wolnych obywateli pozbawionych własności) przez mniejszość posiadaczy.

Hilaire Belloc

Państwo niewolnicze

Chesterton Polska

2017

Książka do pobrania na portalu Chesterton Polska


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.