Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[OPOWIADANIE] Andrzej Horubała: Hanka

[OPOWIADANIE] Andrzej Horubała: Hanka

Przejmujący lament matki, której córka staje się gwiazdą mediów… O prawdzie, która może zabić. Andrzej Horubała powraca z kolejnym – po „Mniszku” – opowiadaniem, wydawanym osobno, gdyż, jak pisze sam autor, „ma wybrzmieć”. Zachęcamy Państwa do lektury dzieła, które ukazuje się wyłącznie na stronie Teologii Politycznej.

„Ciskałam kamieniami w przystanek po drugiej stronie ulicy, jak mnie uczyłeś: rozbieg, przedostatni krok skrzyżny, prawa ręka mocno odwiedziona do tyłu. Lewa wyprostowana. Mógłbyś być dumny z siebie, nauczycielu! Poleciało szkło, plakat się zwinął, gdzieś włączył się autoalarm. Co mnie to obchodzi, masz, masz swoją ruską piękność, nie bronisz jej? Popatrz, jaka biedniutka pomarszczona, zwija się w rulonik... Tak, taką prawdę mam opowiedzieć Hance? O to ci chodzi?!

Więc dobrze, tego wieczora byłam lekko wstawiona, dobrze, byłam wściekła i może rozwalanie szyby na przystanku to nie najlepszy pomysł. Może i ktoś nas zauważył i ten samochód z błyskającym kogutem to była straż miejska, która chciała nas zwinąć. Więc dobrze, ta moja ucieczka, a jednocześnie twoja pogoń za mną, która też była ucieczką, bo rozległy się za nami jakieś okrzyki, nie cichł ten autoalarm, zawarczał samochód. ...okay, to wszystko prawda, i w pewnym momencie, sam przyznasz, robiło się całkiem zabawnie. Zabawnie i dziko” – fragment opowiadania „Hanka” Andrzeja Horubały

„Hanka” nie zapowiada żadnego zbiorku, nie jest częścią większej całości. Chciałbym, by wybrzmiała samodzielnie, więc wydaję ją jako singiel – pisze o opowiadaniu Autor. 

Andrzej Horubała (ur. 1962) – pisarz, kry­tyk lite­racki, pro­du­cent i reży­ser tele­wi­zyjny. Andrzej Horu­bała jest auto­rem mono­dramu „Mono” (1991), powie­ści „Far­ciarz: (2003), „Umo­czeni” (2004), „Prze­si­le­nie” (2010), „Wdowa smo­leń­ska albo nie­fart” (2021), opo­wia­da­nia „Mni­szek” (2019) oraz zbio­rów szki­ców kry­tycz­nych „Marze­nie o chu­li­ga­nie” (1999), „Żeby Pol­ska była sexy i inne szkice pole­miczne (2011), „Droga do Pozna­nia i inne zapi­ski” (2015), „Byli­śmy tacy zako­chani” (2018) i „Ostatni akord” (2020).

Dzięki stypendium Fundacji Trzy Trąby oraz Jolanty i Mirosława Gruszków Andrzej Horubała realizuje projekt historycznoliteracki dla Teologii Politycznej, w który włącza się m.in. seria publikacji „Wielcy pisarze PRL-u”.

Autorką okładki/strony tytułowej jest Aleksandra Horubała.

POBIERZ OPOWIADANIE HANKA” W FORMACIE PDF

POBIERZ OPOWIADANIE HANKA” W FORMACIE EPUB

POBIERZ OPOWIADANIE HANKA” W FORMACIE MOBI

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.