Katolicy i prawosławni powinni zawrzeć „sojusz strategiczny” w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy. Wezwał do tego metropolita Hilarion
Katolicy i prawosławni powinni zawrzeć „sojusz strategiczny” w obronie chrześcijańskiego dziedzictwa Europy. Wezwał do tego metropolita Hilarion.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, który był gościem międzynarodowego kongresu „Miejsce spotkania – Kościół powszechny”, od kilku lat organizowanego przez niemiecką akcję „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W kongresie w Würzburgu wzięło udział ponad 2 tys. osób, w tym 16 biskupów z czterech kontynentów.
Wystąpienie rosyjskiego hierarchy było najczęściej komentowane przez niemieckich uczestników kongresu i obecne tam media. Metropolita Hilarion powiedział, że prawosławni i katolicy powinni dzisiaj postrzegać siebie nawzajem jako przyjaciół i sojuszników „w dziele obrony praw chrześcijan”. „Mamy wspólne pole działalności misyjnej, czyli współczesną Europę, która zagubiła już swe korzenie religijne, moralne i kulturalne. Dziś tylko Kościoły katolicki i prawosławny bronią tradycyjnego życia rodzinnego. Od wspólnych wysiłków zależy przyszłość chrześcijaństwa w trzecim tysiącleciu” – mówił metropolita Hilarion i zachęcał do katolicko-prawosławnego „sojuszu strategicznego” w obronie chrześcijaństwa.
Takiej terminologii nie chciałby używać kard. Kurt Koch, który stwierdził, że w Zachodniej Europie może się ona kojarzyć z działaniami wojskowymi. Ale przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zgodził się, że potrzebna jest współpraca szczególnie w obronie praw chrześcijan: „Do naszego życia publicznego zakradają się różne formy chrystofobii. Media bardzo uważają, by w żadnym przypadku nie zranić uczuć muzułmanów lub Żydów, ale z chrześcijanami można robić wszystko”.
W obliczu takiego zagrożenia kard. Koch wezwał do wspólnego ekumenicznego działania i obrony chrześcijańskich wartości w życiu publicznym i zaznaczył jednocześnie, że współpraca katolików i prawosławnych w tej dziedzinie dobrze się rozwija.
T. Kycia, Berlin
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!