Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Metafizyka wspólnoty - Dietrich von Hildebrand

Przez długi czas zrozumienie dla sensu i wartości wspólnoty było przyćmione. Obecnie w tęsknocie do wspólnoty, w poszukiwaniu nowych jej form, z jakim często się dziś spotykamy, zdaje się odżywać wyczucie jej istoty.

Przez długi czas zrozumienie dla sensu i wartości wspólnoty było przyćmione. Obecnie w tęsknocie do wspólnoty, w poszukiwaniu nowych jej form, z jakim często się dziś spotykamy, zdaje się odżywać wyczucie jej istoty.

 

 

 

 

Metafizyka wspólnoty

Dietrich von Hildebrand

wydawca: Wydawnictwo WAM

ilość stron: 256

 

 

Wstęp

Przez długi czas zrozumienie dla sensu i wartości wspólnoty było przyćmione. Obecnie w tęsknocie do wspólnoty, w poszukiwaniu nowych jej form, z jakim często się dziś spotykamy, zdaje się odżywać wyczucie jej istoty. Zarazem jednak szerzą się rozliczne fałszywe pojęcia i tendencje. Szczególnie częsta jest skłonność do tego, aby w oddaniu się jednostki „wielkiej”, rzekomo „wszechobejmującej” wspólnocie upatrywać generalnie swoiste przezwyciężenie egoizmu. Popada się w błędne mniemanie, jakoby ów etos, w którym jednostka czuje się tylko cząstkowym elementem całości, uwalniał od egotycznego kurczu, jakoby pozwalał się wyrwać z egocentrycznego nastawienia współczesnej epoki. Zapomina się przy tym, że występuje również spadanie  poniżej  poziomu własnego życia – spadanie w czysto witalnie posadowioną „świadomość wspólnotową”, kiedy jednostka rezygnuje z postawy duchowej, do której jako osoba jest nie tylko uprawniona, lecz w pierwszym rzędzie zobowiązana. Zapomina się, że każdy indywidualny człowiek stanowi wartość nieskończenie przewyższającą wartość własną wszelkiej z i e m s k i e j wspólnoty, a przede wszystkim że jedynie poprzez oddanie siebie Bogu i bliźnim osoba może wyjść ze swego egotycznego kurczu. Dlatego to właśnie dzisiaj gruntowna refleksja nad istotą i wartością wspólnoty wydaje się szczególnie wskazana.

 

W niniejszej pracy mają być poddane zasadniczej filozoficznej analizie istota, podstawowe formy oraz wartość wspólnoty. Książka ta nie zamierza jednak oferować jakiegoś „systemu socjologii”. Nie zamierza przedstawiać treści tej sfery we wszystkich jej elementach ani też w całkowicie systematycznym układzie. Z drugiej strony jednak nie mają to być tylko jakieś „myśli na temat socjologii” czy też metodologiczne „prolegomena” do socjologii. Będzie tu raczej przedstawiony w pełni podstawowy zarys ontologiczny sfery wspólnotowej, a ponadto omówiony szereg ważnych problemów szczegółowych w ich głównych rysach.

 

przeczytaj cały wstęp i fragment książki, przejrzyj jej spis treści


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.