Jeśli dziecko by się w nas urodziło, zmieniłoby się wszystko
Jeśli dziecko by się w nas urodziło, zmieniłoby się wszystko
Jest taka propozycja, by cały 2014 rok ogłosić wielkim świętem wolności. Chodzi o to, by przez cały rok świętować to, co stało 4 czerwca 1989 roku. Pomysł może i dobry, ale pragnę zwrócić uwagę na to, że takie święto mamy nieprzerwanie od 25 lat, bo przecież przez ten cały czas radujemy się osiągnięciami Magdalenki. Proponuję coś innego – mamy 1 czerwca, dzień dziecka. W 2014 roku zróbmy cały rok dziecka. Po pierwsze, tego dziecka, którego nie ma, a mogłoby się urodzić. Nie urodziło się zaś dzięki wytrwałej walce feministek i innej maści lewaczek z takim modelem rodziny, który na nowe życie otwiera. Albo dlatego, że jakiś przemądrzały profesor kazał po pierwsze robić karierę, a potem myśleć o dzieciach. A po drugie, niech to będzie dzień tego dziecka, które mogłoby urodzić się w naszych obywatelskich duszach, ale mu na to nie pozwoliliśmy. „Bądźcie jak dzieci” – powiada Pismo. Szczere, bezkompromisowe, z nadzieją, że wszystko może się zmienić. Jeśli dziecko by się w nas urodziło, zmieniłoby się wszystko. Jak widać jednak, nie ma zapotrzebowania władzy na takie święto.
Mateusz Matyszkowicz
Zostań mecenasem Teologii Politycznej Co Tydzień. „Nie zajmujemy się walką z grzechami świata czy walką z grzechami Kościoła. Zajmujemy się tym co ciekawe w sposób afirmatywny i pozytywny". Co tydzień poszukujemy odpowiedzi na wielkie pytania filozofii, szukamy głębokich źródeł współczesnej polityki i zastanawiamy się nad składowymi elementami tego, co buduje tożsamość współczesnego twórcy, obywatela i intelektualisty. Interesują nas filozofia i teologia, literatura i sztuki plastyczne, polityka i sprawy międzynarodowe – a żadnego z tych obszarów nie traktujemy jako zamkniętego systemu.
Prosimy o hojność! (KLIKAM I ZOSTAJĘ WSPÓŁWYDAWCĄ TYGODNIKA).
(ur. 1981) – filozof, publicysta, były redaktor naczelny czasopisma Fronda LUX, pełni obowiązki dyrektora TVP 1. Prowadził Magazyn literacki w Telewizji Republika oraz program Chuligan literacki w TVP Kultura. Przetłumaczył z łaciny na polski i opatrzył komentarzem dzieło Tomasza z Akwinu „O królowaniu”. Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazała się książka „Śmierć rycerza na uniwersytecie” (2010).