Marta Kwaśnicka w najnowszym "Chuliganie literackim"

Marta Kwaśnicka w najnowszym "Chuliganie literackim"

Nie wydaje mi się, żeby potomstwo to była jedyna rzecz, która może pozostać po kobiecie […] Jadwiga została świętą właśnie dlatego, że poradziła sobie doskonale na innych polach - mówiła Marta Kwaśnicka w najnowszym Chuliganie literackim.

Marta Kwaśnicka w najnowszym "Chuliganie literackim"

W najnowszym programie TVP Kultura - Chuligan literacki, wystąpiła wielokrotnie nagradzana, autorka młodego pokolenia, Marta Kwaśnicka. Jak zaznaczył na wstępie prowadzący spotkanie Mateusz Matyszkowicz: Marta Kwaśnicka okazała się niezwykłym odkryciem.

Głównym tematem rozmowy była doceniona w środowisku literackim, niedawno wydana Jadwiga. Jak o książce mówi sama autorka: Jadwiga świadomie wchodzi w dialog z tradycją katolicką, przyjmuje tę tradycję jako własną i próbuje wyciągać wnioski także wiążące dla nas współcześnie.

W trakcie rozmowy Marta Kwaśnicka dała wyraz źródłu uznania dla bohaterki ostatniej książki: Nie wydaje mi się, żeby potomstwo to była jedyna rzecz, która może pozostać po kobiecie […] Jadwiga została świętą właśnie dlatego, że poradziła sobie doskonale na innych polach.

Kończąc rozmowę pisarka wskazała na jej stosunek do największych literackich autorytetów: Różnice płciowe naprawdę nie są czymś co determinuje całkowicie nasz ogląd. Zarówno z Bobkowskim, jak i z Kijowskim, Herlingiem i Herbertem będę w stanie znaleźć wiele punktów wspólnych, tylko u każdego jest to coś innego. Każdy wpływa na mnie za pomocą jakiegoś innego aspektu swojej osobowości i swojej twórczości.

Zobacz Jadwigę w naszej księgarni

Obejrzyj całość


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wesprzyj pierwsze polskie wydanie książki Rémiego Brague’a „Królestwo człowieka”
Argumentacja Rémiego Brague’a jest bezlitośnie logiczna i trafna – prof. Remigiusz Forycki
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.