Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Marta Kwaśnicka w najnowszym "Chuliganie literackim"

Marta Kwaśnicka w najnowszym "Chuliganie literackim"

Nie wydaje mi się, żeby potomstwo to była jedyna rzecz, która może pozostać po kobiecie […] Jadwiga została świętą właśnie dlatego, że poradziła sobie doskonale na innych polach - mówiła Marta Kwaśnicka w najnowszym Chuliganie literackim.

Marta Kwaśnicka w najnowszym "Chuliganie literackim"

W najnowszym programie TVP Kultura - Chuligan literacki, wystąpiła wielokrotnie nagradzana, autorka młodego pokolenia, Marta Kwaśnicka. Jak zaznaczył na wstępie prowadzący spotkanie Mateusz Matyszkowicz: Marta Kwaśnicka okazała się niezwykłym odkryciem.

Głównym tematem rozmowy była doceniona w środowisku literackim, niedawno wydana Jadwiga. Jak o książce mówi sama autorka: Jadwiga świadomie wchodzi w dialog z tradycją katolicką, przyjmuje tę tradycję jako własną i próbuje wyciągać wnioski także wiążące dla nas współcześnie.

W trakcie rozmowy Marta Kwaśnicka dała wyraz źródłu uznania dla bohaterki ostatniej książki: Nie wydaje mi się, żeby potomstwo to była jedyna rzecz, która może pozostać po kobiecie […] Jadwiga została świętą właśnie dlatego, że poradziła sobie doskonale na innych polach.

Kończąc rozmowę pisarka wskazała na jej stosunek do największych literackich autorytetów: Różnice płciowe naprawdę nie są czymś co determinuje całkowicie nasz ogląd. Zarówno z Bobkowskim, jak i z Kijowskim, Herlingiem i Herbertem będę w stanie znaleźć wiele punktów wspólnych, tylko u każdego jest to coś innego. Każdy wpływa na mnie za pomocą jakiegoś innego aspektu swojej osobowości i swojej twórczości.

Zobacz Jadwigę w naszej księgarni

Obejrzyj całość


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.