Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Plaga słowików” nominowana do Nagrody Identitas

„Plaga słowików” nominowana do Nagrody Identitas

„Plaga słowików” – książka Agnieszki Kołakowskiej, wydana w ubiegłym roku przez Teologię Polityczną, jest jedną z pięciu pozycji nominowanych do tegorocznej nagrody Identitas

„Plaga słowików” to zbiór felietonów o poprawności politycznej, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu, o liberalnych i nieliberalnych postawach we współczesnym życiu publicznym. Już stał się przyczynkiem do rozmów o efektach zastosowania liberalizmu wobec współczesnego kryzysu cywilizacyjnego. A także o jego ewolucji, według innych regresie, głębokiej zmianie znaczeń. Czy „neoliberalizm”, a może także „neokonserwatyzm”, utraciły współcześnie klarowność, ostrość znaczeniową?

Oprócz „Plagi słowików” wśród nominowanych znalazły się w tym roku również: „Harda” i „Królowa” – powieści Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), „Palus sarmatica”  autorstwa Krzysztofa Koehlera (Sic!), „Belweder gryzie w rękę” Wojciecha Chmielewskiego (Iskry) oraz „Awangardowy konserwatyzm” Pawła Rojka (Ośrodek Myśli Politycznej).

*

Nagroda Identitas przyznawana jest rokrocznie, między wrześniem a grudniem, najlepszej książce poprzedniego roku. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych. Do nagrody mogą być zgłaszane prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki.

Gala wręczenia Nagród Identitas odbędzie się 8 grudnia w Sali Kameralnej katowickiej NOSPR. Obok nagrody głównej zostanie wręczona także nagroda specjalna dla twórcy z województwa śląskiego. Przewodniczącym Jury jest Paweł Lisicki – pisarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika opinii „Do Rzeczy”. Pozostałymi członkami Jury są zasiadający w nim od 2014 roku Maciej Urbanowski i Andrzej Horubała.

Patronat honorowy nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Darczyńcą tegorocznej Nagrody Identitas jest Fundacja PZU. Partnerami Nagrody są Fundacja PKO BP, TVP Kultura, Polskie Radio, tygodnik Do Rzeczy i Media Partner.

Czytaj więcej na temat nagrody


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.