„Plaga słowików” nominowana do Nagrody Identitas

„Plaga słowików” nominowana do Nagrody Identitas

„Plaga słowików” – książka Agnieszki Kołakowskiej, wydana w ubiegłym roku przez Teologię Polityczną, jest jedną z pięciu pozycji nominowanych do tegorocznej nagrody Identitas

„Plaga słowików” to zbiór felietonów o poprawności politycznej, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu, o liberalnych i nieliberalnych postawach we współczesnym życiu publicznym. Już stał się przyczynkiem do rozmów o efektach zastosowania liberalizmu wobec współczesnego kryzysu cywilizacyjnego. A także o jego ewolucji, według innych regresie, głębokiej zmianie znaczeń. Czy „neoliberalizm”, a może także „neokonserwatyzm”, utraciły współcześnie klarowność, ostrość znaczeniową?

Oprócz „Plagi słowików” wśród nominowanych znalazły się w tym roku również: „Harda” i „Królowa” – powieści Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), „Palus sarmatica”  autorstwa Krzysztofa Koehlera (Sic!), „Belweder gryzie w rękę” Wojciecha Chmielewskiego (Iskry) oraz „Awangardowy konserwatyzm” Pawła Rojka (Ośrodek Myśli Politycznej).

*

Nagroda Identitas przyznawana jest rokrocznie, między wrześniem a grudniem, najlepszej książce poprzedniego roku. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych. Do nagrody mogą być zgłaszane prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki.

Gala wręczenia Nagród Identitas odbędzie się 8 grudnia w Sali Kameralnej katowickiej NOSPR. Obok nagrody głównej zostanie wręczona także nagroda specjalna dla twórcy z województwa śląskiego. Przewodniczącym Jury jest Paweł Lisicki – pisarz, publicysta i redaktor naczelny tygodnika opinii „Do Rzeczy”. Pozostałymi członkami Jury są zasiadający w nim od 2014 roku Maciej Urbanowski i Andrzej Horubała.

Patronat honorowy nad Galą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Darczyńcą tegorocznej Nagrody Identitas jest Fundacja PZU. Partnerami Nagrody są Fundacja PKO BP, TVP Kultura, Polskie Radio, tygodnik Do Rzeczy i Media Partner.

Czytaj więcej na temat nagrody


Wydaj z nami

„Polska nowoczesność” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Czytajcie „Teologię Polityczną”! W Polsce nie ma drugiej teologii politycznej - jest tylko ta jedna! - Jarosław Marek Rymkiewicz
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.