„Kronos” o teatrze

„Kronos” o teatrze

W nowym odcinku programu „Kronos”, emitowanym na antenie TVP Kultura , Piotr Nowak i Ivan Dimitrijević przyglądają się współczesnemu teatrowi. Do rozmowy o paradoksach relacji między publicznością, aktorami i reżyserami zaprosili: reżysera teatralnego Piotra Cieplaka, Michała Mizerę z Kolegium „Artes Liberales” UW oraz Wawrzyńca Rymkiewicza, redaktora naczelnego kwartalnika „Kronos” i prezesa Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego

– Na teatr składają aktorzy, reżyserzy publiczność. Ci pierwsi wypowiadają ze sceny teksty największe. Udziela im głosu Sofokles, Shakespeare, Molier, przez co nierzadko padają ofiarami złudzeni, że są tak samo mądrzy jak autor „Antygony”, czy „Miarki za miarkę”. Biorąc cudze za własne, zaczynają następnie pleść kolosalne bzdury o współczesnej polityce i swym życiu prywatnym. Robią to w sposób autorytatywny i nieodwołalny. Podobnie rzecz się ma z reżyserami, którzy dziś tylko z rzadka reżyserują wielkich autorów. Częściej reżyserują ich i wygrywają ich przeciwko nim samym. A coraz mniej wyrobiona publiczność bywa zwyczajnie oszukiwana. Pozostawiona sobie samej, opuszczona, bezbronna, wystawiona na pastwę hucpiarzy i hochsztaplerów zwyczajnie nie ma siły przeciwstawić się ich przemożności – mówił prof. Piotr Nowak  we wprowadzeniu do dyskusji.

Kliknij i obejrzyj cały program emitowany na antenie TVP Kultura

Zobacz debatę ,,Teatr polski – tradycja i przyszłość”, jaka miała miejsce w Belwederze we wrześniu tego roku


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.