Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Krakowski Klub TP spotkał się z Profesorem Zbigniewem Stawrowskim

Krakowski Klub TP spotkał się z Profesorem Zbigniewem Stawrowskim

Była to znakomita okazja, żeby posłuchać relacji o atmosferze piętnastu miesięcy karnawału Solidarności

Była to znakomita okazja, żeby posłuchać relacji ręki o atmosferze piętnastu miesięcy karnawału Solidarności

W piątek 30.XI. udało się nam zorganizować kameralne spotkanie z prof. Zbigniewem Stawrowskim, uczniem i asystentem ks. Tischnera, a także wykładowcą akademickim i dyrektorem Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Spotkanie początkowo zaplanowane na dwie godziny przedłużyło się niemal do czterech. Z racji tego, że miało ono charakter kameralny, rozmowa przebiegała w  swobodnej atmosferze. Każdy mógł zabrać głos, zapytać o interesujące go zagadnienie. (Rzecz raczej rzadko spotykana na dużych, otwartych spotkaniach, na które przychodzi kilkadziesiąt osób, a czas przeznaczony na pytania od publiczności jest z reguły mocno ograniczony).

Profesor opowiedział nam o swoich początkach filozoficznych, fascynacji H. Marcusem i Heglem, których dzieła zainspirowały go do własnych filozoficznych poszukiwań. Mogliśmy też posłuchać o pierwszym spotkaniu z ks. Tischnerem, które sprawiło, że profesor Stawrowski zostawił Warszawę, gdzie ukończył ekonomię i przeniósł się na studia filozoficzne do Krakowa. Była to też znakomita okazja, żeby posłuchać relacji z pierwszej ręki o atmosferze piętnastu miesięcy karnawału Solidarności, o tym co czuli i jak zachowywali się Polacy, kiedy na chwilę udało im się zmusić władzę do kroku w tył i społeczeństwo odzyskało dla siebie przestrzeń publiczną. Jako że profesor Stawrowski znany jest ze swojej wiedzy na temat republikanizmu, który teraz stanowi dla niego pierwsze pole działalności badawczej, nie mogliśmy nie zapytać o polski republikanizm oraz interpretację obecnych wydarzeń w Polsce przez pryzmat tej tradycji politycznej. Na sam już koniec spotkania profesor zdradził się nam ze swoimi planami  naukowymi na najbliższą przyszłość i wyraził chęć ponownego spotkania. Nie zdradzimy tu zamierzeń profesora - niech to będzie zachęta dla tych wszystkich, którzy mają wolny czas w czwartkowy wieczór, żeby przyszli na spotkanie Krakowskiego Klubu Teologii Politycznej (godz. 18:00), bo kolejni gości będą równie interesujący.

 

Mamy nadzieję, że do zobaczenia!
Krakowski Klub Teologii Politycznej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.