Na rynku wydawniczym właśnie pojawił się pierwszy polski przekład klasycznej książki Alaina Besançona „Zakazany obraz”. Ukazał się nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej oraz dzięki zaangażowaniu 96 darczyńców, którzy wsparli to wydanie. Książka dostępna jest już w naszej księgarni internetowej.
Zmarły w 2023 roku Alain Besançon, znany jest głównie jako wybitny sowietolog, ale zostawił po sobie również niezwykłą i bardzo ważną pracę dotyczącą historii przedstawienia bóstwa w sztuce i szeroko rozumianego zjawiska ikonoklazmu. Wydany po raz pierwszy w 1994 roku „Zakazany obraz” właśnie ukazał się w polskim tłumaczeniu Marii Marczak i Piotra Raka nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej. Książka ta wydana została jako tom 2 nowej serii Namalować katolicyzm od nowa.
„Zakazany obraz” do nabycia w księgarni Teologii Politycznej
Dzieło Alaina Besançona rozpoczyna się od wszechstronnej analizy statusu obrazu w myśli greckiej, judaistycznej, islamskiej i chrześcijańskiej. Autor następnie podejmuje argumenty dotyczące autorytetu moralnego obrazu w europejskim chrześcijaństwie od średniowiecza po wczesny okres nowożytny. Besançon kończy „Zakazany obraz” badaniem, jak ikonofilia i ikonoklazm były przedmiotem debat w epoce nowoczesnej. „Nawet czytelnik, który zna nieco spory bizantyjskie dotyczące obrazów i ich teologiczne tło, będzie zaskoczony uczoną i przekonującą interpretacją dzieł Mondriana, Kandinsky'ego i Malewicza w kategoriach religijnie inspirowanego ikonoklazmu... To niezwykle bogate i potężne arcydzieło” – pisał Leszek Kołakowski w Times Literary Supplement.
Przeczytaj też:
Alain Besançon: wstęp do książki „Zakazany obraz”
Magdalena Garnczarska: Wprowadzenie do książki Alaina Besançona „Zakazany obraz”
fot. Aleksandra Sztyk