Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

IPN - Wykażmy Wolę Pamięci!

IPN - Wykażmy Wolę Pamięci!

Projekt „Wola Pamięci 1944” – 5 sierpnia 2012 r.

 

Projekt „Wola Pamięci 1944” – 5 sierpnia 2012 r.

„Wola Pamięci 1944” to projekt, którego celem jest upamiętnienie oraz przypomnienie wydarzeń związanych ze zbrodniami niemieckimi wobec warszawskiej ludności. Najbardziej okrutne zbrodnie, jakich dokonano na bezbronnych cywilach, miały miejsce w pierwszych dziesięciu dniach Powstania na Woli, Ochocie i w Śródmieściu. Szacuje się, iż podczas powstania zginęło około 200 tysięcy z 700.000 warszawiaków zamieszkujących objętą walkami powstańczymi Warszawę. Liczba ta, stanowiąca 1/3 mieszkańców stolicy, tylko w niewielkim stopniu obejmuje straty wynikłe z bezpośrednich działań. W większości ludzie ci, bez względu na wiek i płeć, zostali bestialsko zamordowani w masowych egzekucjach, przeprowadzanych przez oddziały zwalczające Powstanie, zgodnie z rozkazem Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, by „każdego mieszkańca zabić”, a miasto „zrównać z ziemią”.

U zbiegu ulicy Górczewskiej i alei Prymasa Tysiąclecia, w miejscu upamiętniającym największy na Woli masowy mord, Biuro Edukacji Publicznej IPN w dniu 5 sierpnia 2012 r. przeprowadzi projekt edukacyjny „Wola Pamięci 1944”. Celem projektu jest przede wszystkim godne upamiętnienie znanych i nieznanych z nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego. Działania projektu adresowane są przede wszystkim do mieszkańców Woli. Chcemy zwrócić ich uwagę na fakt, iż z wieloma miejscami, które co dzień mijają, związane są tragiczne losy ludności Warszawy. Nazwa projektu to gra słów, którą organizatorzy chcą dotrzeć również do młodego pokolenia. Zadania wyznaczone przez założenia projektu Wola Pamięci 1944 są dwojakiego rodzaju – po pierwsze oddać należny ofiarom hołd i szacunek, po drugie edukować, aby kolejne pokolenia stały się nośnikiem pamięci o zbrodni.

Istotnym elementem projektu jest także spotkanie ze świadkami historii. Spotkanie to będzie miało charakter pośredni – przez możliwość zapoznania się z fragmentami nagrań wypowiedzi dotyczących doświadczeń i przeżyć świadków historii, oraz bezpośredni dzięki spotkaniom z uczestnikami tamtych wydarzeń. Będzie można również obejrzeć wystawę ukazującą losy ludności cywilnej na Woli w czasie Powstania Warszawskiego, a także wysłuchać krótkich prelekcji o historii Woli. Piętnastominutowe wykłady odbędą się kwadrans przed i po pełnej godzinie, począwszy od godziny 10.00. Uzupełnieniem odczytów, wygłoszonych przez specjalistów z trzech instytucji: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Woli oraz IPN, będą kilkuminutowe archiwalne filmy dokumentalne, związane z ludnością oraz miejscami pamięci na Woli. Projekt „Wola Pamięci” to również okazja do rozmowy z ekspertami, naukowcami, badaczami zbrodni niemieckich. Podczas realizacji działań Instytut Pamięci Narodowej zwróci się do mieszkańców Woli z apelem o zgłaszanie się bezpośrednich i pośrednich świadków, rodzin ofiar w celu udokumentowania ich świadectwa. IPN chce w przyszłości upamiętniać ofiary niemieckiego ludobójstwa, podając nie tylko ich liczbę, ale pokazując indywidualny charakter zbrodni, przywołując konkretne historie, nadając „ofiarom” imiona.

Nie pozwólmy aby zamordowani mieszkańcy Woli zostali zapomniani. Wykażmy Wolę Pamięci.

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.