Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Homilie o Księdze Kapłańskiej - Orygenes

Księga Kapłańska jest księgą szczególną, gdyż w dosłownym sensie w żaden sposób do chrześcijaństwa się nie odnosi

Księga Kapłańska jest księgą szczególną, gdyż w dosłownym sensie w żaden sposób do chrześcijaństwa się nie odnosi

 

 

 

 

Homilie o Księdze Kapłańskiej

Orygenes

wydawca: Wydawnictwo WAM

ilość stron: 244

 

 

Wprowadzenie

Przedstawiamy Państwu drugie wydanie homilii do Księgi Kapłańskiej Orygenesa, przejrzane i poprawione przez Tłumacza. W pierwszym wydaniu w miejsce wstępu umieszczono esej Emila Stanuli pod tytułem „Nauczyciel życia duchowego”. Odnosił się on do całego dwutomowego zbioru homilii do Pięcioksięgu i nie stracił na aktualności, poza, oczywiście, odniesieniami bibliograficznymi, ale te zmieniają się ciągle. Warto nadmienić, że nie straciły na aktualności również inne wstępne eseje tego uczonego, takie jak Homiletyczna działalność Orygenesa, Ojciec chrześcijańskiej interpretacji Pisma św. czyTeologiczne zasady interpretacji Pisma świętego. Na pewno studiowanie działalności homiletycznej Orygenesa od nich właśnie warto zacząć.

Księga Kapłańska jest księgą szczególną, gdyż w dosłownym sensie w żaden sposób do chrześcijaństwa się nie odnosi. Pełno jest przepisów dotyczących kultu świątynnego, spraw dotyczących kapłanów i lewitów i innych przepisów, których Kościół nie podjął. Orygenes jednak głęboko wierzył, że całe Pismo Święte jest natchnione, skoro Bóg jest jego autorem, i dlatego musi być użyteczne również dla chrześcijan. Jeśli tej użyteczności nie widać w dosłownym znaczeniu tekstu, trzeba jej poszukać w znaczeniu ukrytym Pisma, jednakowo zamierzonym przez Boga, ale którego odkrycie jest trudniejsze. Swój pogląd na Pismo i jego warstwy znaczeniowe wyraził Orygenes w swej pierwszej wielkiej książce O zasadach:

"Potrójnie należy zapisywać w swej duszy myśli pism Bożych, aby człowiek prosty rozumienie, aby ten, kto poczynił pewne postępy, budował się z jego duszy i aby człowiek doskonały (...) czerpał zbudowanie z prawa duchowego, które zawiera cień przyszłych dóbr. Jak więc człowiek składa się z ciała,duszy i ducha, tak samo i Pismo udzielone przez Boga dla zbawienia ludzi."

Przeczytaj całe wprowadzenie, przejrzyj spis treści


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.