Istnieje wiele rodzajów porządków ustroju (politeía), a zatem następnym zadaniem będzie ustalenie tych rodzajów i różnic między nimi (1278b6 i nn.). By uzyskać odpowiednią zasadę różnicującą, Arystoteles przedstawił nową definicję porządku ustrojowego.
Fragment pochodzi z nowowydanej książki Arystoteles Erica Voegelina.
Istnieje wiele rodzajów porządków ustroju (politeía), a zatem następnym zadaniem będzie ustalenie tych rodzajów i różnic między nimi (1278b6 i nn.). By uzyskać odpowiednią zasadę różnicującą, Arystoteles przedstawił nową definicję porządku ustrojowego. Uprzednio politeía została zdefiniowana jako porządek właścicieli gospodarstw domowych w polis, teraz zaś jest objaśniana jako „porządek [táxis] władz w ogóle, a przede wszystkim nadrzędnej nad nimi wszystkimi. Tą władzą nadrzędną [kýrion] jest wszędzie rząd [políteuma] państwa, toteż w rządzie wyraża się ustrój państwowy” (1278b9 i n.). Na przykład w demokracji władzą nadrzędną jest lud (dēmos), w oligarchii – nieliczni obywatele (olígoi), można zatem wyróżnić dwa ustroje. Druga zasada rozróżnienia jest dana poprzez odniesienie do wspólnej korzyści (symphéron).
Czy podobał się Państwu ten artykuł?
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?