Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dyskusja: Rosja Rozanowa [Nowak / Augustyn / Herbich / Milczarek] - Kraków 07.06

Dyskusja: Rosja Rozanowa [Nowak / Augustyn / Herbich / Milczarek] - Kraków 07.06

Zapraszamy do udziału w dyskusji poświęconej twórczości Wasilija Rozanowa

Zapraszamy do udziału w dyskusji poświęconej twórczości Wasilija Rozanowa - rosyjskiego pisarza, filozofa i krytyka. Podstawą do rozmowy będą dwie książki - "Opadłe liście" oraz "Odosobnione" - wydane w bibliotece kwartalnika Kronos.

 

Dyskusja odbędzie się w Krakowie, 7 czerwca 2016 roku o godz. 18:30 w Massolit Books&Cafe na ul. Felicjanek 4.

 

Udział wezmą:
Prof. Piotr Nowak / Uniwersytet w Białymstoku / Kronos
Dr hab. Leszek Augustyn / Uniwersytet Jagielloński
Red. Tomasz Herbich / Uniwersytet Warszawski / Teologia Polityczna

Prowadzący:
Dr Michał Milczarek / Uniwersytet Jagielloński

Wasilij Wasiljewicz Rozanow (1856–1919) – pamflecista, dziennikarz, prowokator, immoralista. Jeden z najciekawszych pisarzy rosyjskich, wybitny myśliciel religijny nazywany „rosyjskim Nietzschem”. Do najważniejszych, zebranych w trzydziestu tomach (1994–2008) prac Rozanowa należy zaliczyć książki o Chrystusie, Dostojewskim, Gogolu, seksie i apokalipsie. Stworzył niepowtarzalny styl literacki, w którym połączył plotkę i refleksję filozoficzną z niespotykaną błazenadą. Miał pięcioro dzieci.

Dopiero w starości przekonujesz się, że „należało żyć przyzwoicie”. W młodości coś takiego w ogóle nie przychodzi na myśl. Ba, nie przychodzi nawet w wieku dojrzałym. W starości zaś wspomnienie o dobrym uczynku, o łagodnych, delikatnych stosunkach – to jedyny „jasny gość” w „izbie” (duszy).
http://www.kronos.org.pl/index.php?23404%2C1298

Miłość ta, naprawdę martwa, nigdy się nie odrodzi…
Dlatego przed jej (całkowitym) końcem wybuchają zdrady będące ostatnią nadzieją miłości: nic tak nie oddala od siebie kochanków (nie tworzy różnicy), jak zdrada któregoś z nich. Ostatni nie starty jeszcze ząb – rozrasta się, i wówczas zahacza o niego ząb przeciwległy. Ruch znowu jest możliwy, ruch jest – choćby znikomy. W ten sposób zdrada staje się samouzdrowieniem miłości, jej „reperacją”, „łatą” na tym, co zużyte i zmurszałe. Nierzadko „nadpęknięta” miłość na skutek zdrady rozpala się możliwym jeszcze dla niej płomieniem i tworzy względne szczęście do końca życia. Podczas gdy bez „zdrady” kochankowie albo członkowie rodziny odpadliby od siebie z obojętnością, odsunęli się, rozwalili; umarli ostatecznie.
Rosyjskie życie jest i brudne, i słabe, ale jakoś miłe.
http://www.kronos.org.pl/index.php?23404%2C1169

 


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.