Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Duch pyszny poprzedza upadek - Przemysław Żurawski vel Grajewski

Duch pyszny poprzedza upadek - Przemysław Żurawski vel Grajewski

Jako materiał do rozważań posłużą nam dzieje rozpadu pięciu wspólnot oraz analiza obecnego kryzysu procesu integracji europejskiej.

Jako materiał do rozważań posłużą nam dzieje rozpadu
pięciu wspólnot oraz analiza obecnego kryzysu procesu
integracji europejskiej.

 

 

 

Duch pyszny poprzedza upadek. Rozważania o naturze procesu rozpadu unii

Przemysław Żurawski vel Grajewski

wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej

ilość stron: 208 s. + mapy

 

 

 

 

DUCH PYSZNY POPRZEDZA UPADEK
Rozważania o naturze procesu rozpadu unii


Przed porażką – wyniosłość,
duch pyszny poprzedza upadek

Księga Przysłów 16,181

Inspiracją do napisania niniejszej książki stał się pomysł ukazania największego błędu w historii Polski w kontekście i na tle podobnych błędów innych nacji. Za błąd taki uznałem niezdolność Rzeczypospolitej Obojga Narodów do rozwiązania problemu politycznej reprezentacji Rusi-Ukrainy w swym systemie federacyjnym. Owa polsko-litewska monarchia republikańska, czy jak kto woli monarchiczna republika, wskutek krótkowzroczności swych elit, tak polsko-litewskich, jak i kozacko-ruskich, nie potrafiła się przekształcić z unii polsko-litewskiej w unię polsko-litewsko-ruską. Kryzys Rzeczypospolitej i wojna domowa z Zaporożem, która ją rozdarła w połowie XVII wieku, ściągnęły zaś w kolejnych latach na wszystkie zamieszkujące ją narody najpierw interwencję tatarską, a potem najazdy moskiewski, szwedzki, pruski, siedmiogrodzki i w dalszej perspektywie turecki. Miały one dramatyczne skutki demograficzne, z których państwo polsko-litewskie nie dźwignęło się już do końca swego istnienia, tracąc na rzecz Rosji dominującą pozycję w Europie Środkowej, a w ostatecznym rachunku także i niepodległość. Wyizolowanie opisu siedemnastowiecznego kryzysu państwa polsko-litewskiego z dziejów powszechnych i zaprezentowanie go w oderwaniu od podobnych doświadczeń, będących udziałem innych narodów, byłoby jednak zaciemnianiem obrazu dziejów ojczystych, poprzez propagowanie ich „nadzwyczajnie negatywnej natury”.

Przeczytaj cały fragment oraz przejrzyj spis treści książki

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.