Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz gościem bratysławskich „Dni Hanusa”

Dariusz Karłowicz gościem bratysławskich „Dni Hanusa”

Już dzisiaj redaktor naczelny „Teologii Politycznej” wygłosi wykład i weźmie udział w dyskusji podczas „Dni Hanusa” w Bratysławie. To kolejne, w krótkim czasie, spotkanie Dariusza Karłowicza – po kwietniowej debacie w Bibliotece Václava Havla w Pradze – u naszych południowych sąsiadów.

„Dni Hanusa” zwane są festiwalem intelektualistów i od ośmiu lat odbywają się w Bratysławie. Dzisiejszy dzień festiwalowy rozpocznie się od wykładu Dariusza Karłowicza pt. „Kryzys europejskiej demokracji. Opowieść o tym, jak lud stracił wpływ na politykę”. Będzie on nawiązywał do zbioru esejów Nekopírovaná budúcnosť, poľské dilemy 21. storočia, który w ubiegłym roku ukazał się w renomowanym czeskim wydawnictwie CDK. Warto dodać, że w ramach informowania o dzisiejszym wykładzie, jeden z esejów Karłowicza z tego tomu ukazał się kilka dni temu w słowackim dzienniku „Postoj”.

Po wykładzie redaktor naczelny „Teologii Politycznej” weźmie udział w panelu dyskusyjnym z udziałem: amerykańskiego dziennikarza Roda Drehera, autora głośnej książki Opcja Benedykta oraz Johna Finnisa, prawnika z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Podczas dyskusji, której tytuł brzmi „Chrześcijaństwo w świecie postchrześcijańskim”, wybitni intelektualiści poszukają odpowiedzi na pytanie o to, jaką postawę powinni przyjąć dzisiejsi chrześcijanie wobec kultury, która zdaje się nie rozumieć myśli i postaw chrześcijańskich.

Oba wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie festiwalu w zakładce Video.

„Dni Hanusa” to spotkanie intelektualistów i artystów z całego świata poszukujących odpowiedzi na aktualne problemy społeczne, starających się spojrzeć na współczesną kulturę z pozycji chrześcijańskich. Trwającym tydzień wykładom towarzyszy szereg dyskusji, projekcji filmów i koncertów. Organizatorzy podkreślają, że festiwal ma być miejscem zapewniającym nie tylko doświadczenia intelektualne, ale również atmosferę duchowego skupienia, której mają służyć eucharystia i adoracja sprawowane w trakcie „Dni Hanusa”. Uczestnikami tegorocznej edycji są zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, wśród których znaleźli się m.in.: abp. Stanislav Zvolenský, dziennikarz Jaroslav Daniška, czy znana aktywistka pro-life Obianuju Ekeoch. Patronem całego wydarzenia jest ks. Ladislav Hanus, słowacki kapłan rzymskokatolicki, filozof i historyk sztuki.

***

zdjecie3

Udział w bratysławskich Dniach Hanusa to kolejne, w krótkim czasie, spotkanie, które może wskazywać na rosnące zainteresowanie myślą Dariusza Karłowicza u naszych południowych sąsiadów. Dwa tygodnie temu, 16 kwietnia, redaktor naczelny „Teologii Politycznej” uczestniczył w dyskusji, która miała miejsce w prestiżowej praskiej Bibliotece Václava Havla (na zdjęciu) wraz ze znanym czeskim dziennikarzem Peterem Fischerem. Debata intelektualistów, którą moderował Maciej Ruczaj z Instytutu Polskiego w Pradze, oscylowała wokół tego, jak polskie i czeskie społeczeństwa zmieniły się w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Polski w Pradze, który był również inicjatorem wydania zbioru esejów Dariusza Karłowicza w języku czeskim. Debatę wsparło również Czesko-Polskie Forum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

(am)

Przedmowa do czeskiego wydania zbioru esejów Dariusza Karłowicza

Strona festiwalu „Dni Hanusa” 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.