Dariusz Karłowicz gościem bratysławskich „Dni Hanusa”

Dariusz Karłowicz gościem bratysławskich „Dni Hanusa”

Już dzisiaj redaktor naczelny „Teologii Politycznej” wygłosi wykład i weźmie udział w dyskusji podczas „Dni Hanusa” w Bratysławie. To kolejne, w krótkim czasie, spotkanie Dariusza Karłowicza – po kwietniowej debacie w Bibliotece Václava Havla w Pradze – u naszych południowych sąsiadów.

„Dni Hanusa” zwane są festiwalem intelektualistów i od ośmiu lat odbywają się w Bratysławie. Dzisiejszy dzień festiwalowy rozpocznie się od wykładu Dariusza Karłowicza pt. „Kryzys europejskiej demokracji. Opowieść o tym, jak lud stracił wpływ na politykę”. Będzie on nawiązywał do zbioru esejów Nekopírovaná budúcnosť, poľské dilemy 21. storočia, który w ubiegłym roku ukazał się w renomowanym czeskim wydawnictwie CDK. Warto dodać, że w ramach informowania o dzisiejszym wykładzie, jeden z esejów Karłowicza z tego tomu ukazał się kilka dni temu w słowackim dzienniku „Postoj”.

Po wykładzie redaktor naczelny „Teologii Politycznej” weźmie udział w panelu dyskusyjnym z udziałem: amerykańskiego dziennikarza Roda Drehera, autora głośnej książki Opcja Benedykta oraz Johna Finnisa, prawnika z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Podczas dyskusji, której tytuł brzmi „Chrześcijaństwo w świecie postchrześcijańskim”, wybitni intelektualiści poszukają odpowiedzi na pytanie o to, jaką postawę powinni przyjąć dzisiejsi chrześcijanie wobec kultury, która zdaje się nie rozumieć myśli i postaw chrześcijańskich.

Oba wydarzenia będzie można obejrzeć na stronie festiwalu w zakładce Video.

„Dni Hanusa” to spotkanie intelektualistów i artystów z całego świata poszukujących odpowiedzi na aktualne problemy społeczne, starających się spojrzeć na współczesną kulturę z pozycji chrześcijańskich. Trwającym tydzień wykładom towarzyszy szereg dyskusji, projekcji filmów i koncertów. Organizatorzy podkreślają, że festiwal ma być miejscem zapewniającym nie tylko doświadczenia intelektualne, ale również atmosferę duchowego skupienia, której mają służyć eucharystia i adoracja sprawowane w trakcie „Dni Hanusa”. Uczestnikami tegorocznej edycji są zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, wśród których znaleźli się m.in.: abp. Stanislav Zvolenský, dziennikarz Jaroslav Daniška, czy znana aktywistka pro-life Obianuju Ekeoch. Patronem całego wydarzenia jest ks. Ladislav Hanus, słowacki kapłan rzymskokatolicki, filozof i historyk sztuki.

***

zdjecie3

Udział w bratysławskich Dniach Hanusa to kolejne, w krótkim czasie, spotkanie, które może wskazywać na rosnące zainteresowanie myślą Dariusza Karłowicza u naszych południowych sąsiadów. Dwa tygodnie temu, 16 kwietnia, redaktor naczelny „Teologii Politycznej” uczestniczył w dyskusji, która miała miejsce w prestiżowej praskiej Bibliotece Václava Havla (na zdjęciu) wraz ze znanym czeskim dziennikarzem Peterem Fischerem. Debata intelektualistów, którą moderował Maciej Ruczaj z Instytutu Polskiego w Pradze, oscylowała wokół tego, jak polskie i czeskie społeczeństwa zmieniły się w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Polski w Pradze, który był również inicjatorem wydania zbioru esejów Dariusza Karłowicza w języku czeskim. Debatę wsparło również Czesko-Polskie Forum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

(am)

Przedmowa do czeskiego wydania zbioru esejów Dariusza Karłowicza

Strona festiwalu „Dni Hanusa” 


Historyczny moment. Zostań fundatorem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Instytut powstaje na Uniwersytecie Angelicum, gdzie Karol Wojtyła napisał swój doktorat. Instytut otwieramy w 100-lecie urodzin papieża. Darowiznę można przekazać klikając TUTAJ a także tradycyjnym przelewem na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna setna rocznica urodzin JP2

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę
10000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.