Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

CMJPII: Debaty społeczne (Miasto Miłosierdzia)

CMJPII: Debaty społeczne (Miasto Miłosierdzia)

"Wolontariat to już nie jakość, ale styl życia" - refleksje po debacie pt. „Pomaganie – odruch serca czy systemowe działanie?” w Centrum Myśli Jana Pawła II

Wolontariat to już nie jakość, ale styl życia. Próbuje się mówić o działaniu, u podstaw którego leżą wartości, lecz wartości, takie jak ofiara czy solidarność, pozostają przemilczane. Te i inne wnioski przyniosła debata pt. „Pomaganie – odruch serca czy systemowe działanie?”, jaka odbyła się w poniedziałek 24 września w Centrum Myśli Jana Pawła II. Od wczoraj rozpoczęło się „Miasto Miłosierdzia” – przyjdź, zobacz, posłuchaj, dokąd zmierza wolontariat.

Debata na temat wolontariatu, w której wzięli udział Dariusz Karłowicz, Jan Filip Staniłko i Krzysztof Więckiewicz, otworzyła cykl wydarzeń, które są częścią „Miasta Miłosierdzia”. Rozmowę moderował Piotr Pałka.

– W wolnej Polsce, po roku 1989, instytucje pozarządowe budowały tożsamość w opozycji do urzędu. Zwykło się mówić: to, czego państwo nie jest w stanie zbudować od góry, my budujemy od podstaw. Festiwal „Miasto Miłosierdzia” i debaty, które go poprzedzają, to okazja, aby III sektor i urząd wzajemnie się wysłuchały i wymieniły doświadczenia – wyjaśnia Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynator przedsięwzięcia.

Dariusz Karłowicz (Fundacja Św. Mikołaja) w trakcie spotkania przekonywał, że pytanie o przyszłość wolontariatu jest w istocie pytaniem o ludzką naturę. – Człowiek nie jest zdolny do pomagania czy solidarności, jeśli nie odkryje, że sam potrzebuje pomocy – stwierdził.

Jan Filip Staniłko (Instytut Sobieskiego) zaczął od przywołania badań na temat kapitału społecznego, z których wynika, że najtrudniej jest przekonać studentów ekonomii, aby pomogli, kiedy w zamian niczego nie otrzymają. Z faktu istnienia organizacji pozarządowych należy się cieszyć, lecz pomaganie, które wpisane jest w ich działania, uznać można za wolontariat, kiedy działania te mają miejsce w trakcie czasu wolnego, poza pracą. 

Prelegenci przeciwstawiali wolontariat czysty, ten, który jest odruchem serca, wolontariatowi uwikłanym w systemowe działanie, z jakim obecnie mamy do czynienia. – Ten czysty wolontariat nie powinien być w żaden sposób stymulowany? – pytał Krzysztof Więckiewicz (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). – Wolontariat to już nie jakość, ale styl życia, odkręcenie tego nie jest możliwe.

Dzisiaj natomiast, we wtorek 25 września, odbędzie się debata Centrum Komunikacji Społecznej, której tematem będzie współpraca urzędu z III sektorem. W dni kolejne można przyjść na debaty organizowane przez Stocznię, Fundację Dobra Sieć i Fundację Konrada Adenauera.

– W Polsce pojęcie społeczeństwa obywatelskiego jest nieostre. Zaangażowanie społeczne dość słabe. Od polityki ludzie wolą trzymać się z daleka i nie biorą udziału w wyborach. Ze strony państwa brakuje inicjatywy oraz propozycji rozwiązań systemowych, służących wzmocnieniu postaw obywatelskich. Jednym z takich działań jest wolontariat – tymi słowami na czwartkową debatę zapraszają przedstawiciele Fundacji Konrada Adenauera.

Program debat:

Razem można więcej? Współpraca Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych na rzecz dobroczynności

koordynator: Centrum Komunikacji Społecznej

prowadzenie: Anna Cybulko

25 września 2012 roku (wtorek) | godz. 18.00
miejsce: pl.Konstytucji 4 (Warsztat)

 

Miejscy herosi czy tania siła robocza? Dyskusja o miejskim wolontariacie

koordynator: Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

prowadzenie: Wojciech Rustecki

26 września 2012 roku (środa) | godz.18:00
miejsce: ul. Bracka 20a, 1 piętro (siedziba Fundacji)

 

Od wolontariusza do prezydenta? Wolontariat a edukacja obywatelska

koordynator: Fundacja Konrada Adenauera

prowadzący: Piotr Womela

27 września 2012 roku (czwartek) | godz.18:00
miejsce: ul. Dąbrowskiego 56 (siedziba Fundacji)

 

E-wolontariat – pomoc realna czy wirtualna?

Koordynator: Fundacja Dobra Sieć

prowadzenie: Paweł Łukasiak

28 września 2012 roku (piątek) | godz. 18:00

miejsce: ul. Marszałkowska 6/6, 2 piętro (siedziba Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce)

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.