Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

CMJPII: Debaty społeczne (Miasto Miłosierdzia)

CMJPII: Debaty społeczne (Miasto Miłosierdzia)

"Wolontariat to już nie jakość, ale styl życia" - refleksje po debacie pt. „Pomaganie – odruch serca czy systemowe działanie?” w Centrum Myśli Jana Pawła II

Wolontariat to już nie jakość, ale styl życia. Próbuje się mówić o działaniu, u podstaw którego leżą wartości, lecz wartości, takie jak ofiara czy solidarność, pozostają przemilczane. Te i inne wnioski przyniosła debata pt. „Pomaganie – odruch serca czy systemowe działanie?”, jaka odbyła się w poniedziałek 24 września w Centrum Myśli Jana Pawła II. Od wczoraj rozpoczęło się „Miasto Miłosierdzia” – przyjdź, zobacz, posłuchaj, dokąd zmierza wolontariat.

Debata na temat wolontariatu, w której wzięli udział Dariusz Karłowicz, Jan Filip Staniłko i Krzysztof Więckiewicz, otworzyła cykl wydarzeń, które są częścią „Miasta Miłosierdzia”. Rozmowę moderował Piotr Pałka.

– W wolnej Polsce, po roku 1989, instytucje pozarządowe budowały tożsamość w opozycji do urzędu. Zwykło się mówić: to, czego państwo nie jest w stanie zbudować od góry, my budujemy od podstaw. Festiwal „Miasto Miłosierdzia” i debaty, które go poprzedzają, to okazja, aby III sektor i urząd wzajemnie się wysłuchały i wymieniły doświadczenia – wyjaśnia Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II, koordynator przedsięwzięcia.

Dariusz Karłowicz (Fundacja Św. Mikołaja) w trakcie spotkania przekonywał, że pytanie o przyszłość wolontariatu jest w istocie pytaniem o ludzką naturę. – Człowiek nie jest zdolny do pomagania czy solidarności, jeśli nie odkryje, że sam potrzebuje pomocy – stwierdził.

Jan Filip Staniłko (Instytut Sobieskiego) zaczął od przywołania badań na temat kapitału społecznego, z których wynika, że najtrudniej jest przekonać studentów ekonomii, aby pomogli, kiedy w zamian niczego nie otrzymają. Z faktu istnienia organizacji pozarządowych należy się cieszyć, lecz pomaganie, które wpisane jest w ich działania, uznać można za wolontariat, kiedy działania te mają miejsce w trakcie czasu wolnego, poza pracą. 

Prelegenci przeciwstawiali wolontariat czysty, ten, który jest odruchem serca, wolontariatowi uwikłanym w systemowe działanie, z jakim obecnie mamy do czynienia. – Ten czysty wolontariat nie powinien być w żaden sposób stymulowany? – pytał Krzysztof Więckiewicz (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej). – Wolontariat to już nie jakość, ale styl życia, odkręcenie tego nie jest możliwe.

Dzisiaj natomiast, we wtorek 25 września, odbędzie się debata Centrum Komunikacji Społecznej, której tematem będzie współpraca urzędu z III sektorem. W dni kolejne można przyjść na debaty organizowane przez Stocznię, Fundację Dobra Sieć i Fundację Konrada Adenauera.

– W Polsce pojęcie społeczeństwa obywatelskiego jest nieostre. Zaangażowanie społeczne dość słabe. Od polityki ludzie wolą trzymać się z daleka i nie biorą udziału w wyborach. Ze strony państwa brakuje inicjatywy oraz propozycji rozwiązań systemowych, służących wzmocnieniu postaw obywatelskich. Jednym z takich działań jest wolontariat – tymi słowami na czwartkową debatę zapraszają przedstawiciele Fundacji Konrada Adenauera.

Program debat:

Razem można więcej? Współpraca Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych na rzecz dobroczynności

koordynator: Centrum Komunikacji Społecznej

prowadzenie: Anna Cybulko

25 września 2012 roku (wtorek) | godz. 18.00
miejsce: pl.Konstytucji 4 (Warsztat)

 

Miejscy herosi czy tania siła robocza? Dyskusja o miejskim wolontariacie

koordynator: Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

prowadzenie: Wojciech Rustecki

26 września 2012 roku (środa) | godz.18:00
miejsce: ul. Bracka 20a, 1 piętro (siedziba Fundacji)

 

Od wolontariusza do prezydenta? Wolontariat a edukacja obywatelska

koordynator: Fundacja Konrada Adenauera

prowadzący: Piotr Womela

27 września 2012 roku (czwartek) | godz.18:00
miejsce: ul. Dąbrowskiego 56 (siedziba Fundacji)

 

E-wolontariat – pomoc realna czy wirtualna?

Koordynator: Fundacja Dobra Sieć

prowadzenie: Paweł Łukasiak

28 września 2012 roku (piątek) | godz. 18:00

miejsce: ul. Marszałkowska 6/6, 2 piętro (siedziba Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce)

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.