Biografia rtm. Pileckiego zdobywcą tytułu książki roku „Costa Book of the Year”

Biografia rtm. Pileckiego zdobywcą tytułu książki roku „Costa Book of the Year”

Książka Jacka Fairweathera „The Volunteer”, pierwsza anglojęzyczna biografia Witolda Pileckiego, otrzymała nagrodę Costa Book of the Year. Wyróżnienie to jest jednym z najbardziej prestiżowych w Wielkiej Brytanii.

Praca została nominowana do nagrody na początku stycznia w kategorii biografia, co włączyło ją w prestiżowe grono ubiegających się o główne wyróżnienie – tytuł książki roku. Sam autor dedykował ją córce i synowi zamordowanego bohatera, Andrzejowi i Zofii. Fairweather mówił: „W 1948 roku, w komunistycznej Polsce, kiedy byli dziećmi, siedzieli w szkole i słyszeli od nauczycieli, ze ich ojciec stracony został za zdradę stanu, za bycie wrogiem państwa. (...) Przez następne 50 lat nie mieli pojęcia o jego zasługach w Auschwitz”. Autor odkrył nieznane dotychczas  materiały źródłowe będące świadectwem życia Pileckiego, odkrywając przed czytelnikiem zupełnie nowe wątki jego biografii. Krytycy nazywają publikację thrillerem, który wydarzył się naprawdę. I rzeczywiście, historia o tym, jak oficer kawalerii zgłosił się na ochotnika by stworzyć podziemną sieć obozowego oporu i każdego dnia ryzykował w tym celu życie, brzmi jak scenariusz hiperbolizujący życie. A jest tym bardziej przejmujący, że w całości prawdziwy. 

Książka Fairweathera została wyróżniona spośród zwycięzców pozostałych kategorii, między innymi: powieści, poezji i książek dla dzieci. Laureaci z poprzednich lat to między innymi: Hilary Mantel, Helen Dunmore czy Sebastian Barry. 

Sian Williams, główny członek kapituły wypowiada się jednoznacznie: „Jest to książka, którą należy przeczytać (...) szczególnie w momencie wzmożonego antysemityzmu, mowy nienawiści i przestępstw nią powodowanych”. 

Źródło: IAR/ The Guardian

Książka dostępna jest w serwisie Amazon

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.