W liturgii paschalnej Chrystus naprawdę umiera i zmartwychwstaje
W liturgii paschalnej Chrystus naprawdę umiera i zmartwychwstaje.
Nie są to jedynie wspomnienia, ale urzeczywistnienie tych wydarzeń w życiu poszczególnych wierzących i całych wspólnot – powiedział Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Dzisiejszą katechezę poświęcił wymowie obchodów wielkanocnych. Zaznaczył, że zmartwychwstanie przemienia życie, wprowadza nas w nowy sposób ludzkiej egzystencji, który objawił się w Chrystusie powstałym z martwych. Papież nawiązał tu do słów św. Pawła, który opisuje w swych listach, jak ma wyglądać życie chrześcijanina, który umarł i zmartwychwstał razem ze swym Panem.
Benedykt XVI zaznaczył, że choć wraz ze zmartwychwstaniem myśli wierzących kierują się ku niebu, droga do nowej ojczyzny wiedzie po tej ziemi. Dzięki temu chrześcijanie stają się zaczynem przemiany tego świata – powiedział Papież. „Tak, drodzy przyjaciele, Chrystus naprawdę zmartwychwstał – kontynuował Ojciec Święty. – Radości, którą nam dał w tę Wielkanoc, nie możemy zachować tylko dla siebie, ale musimy ją przekazać naszemu otoczeniu. Takie jest nasze zadanie i misja: w sercu bliźniego budzić nadzieję tam, gdzie jest rozpacz, radość, gdzie jest smutek, życie, gdzie jest śmierć. Każdego dnia dawać świadectwo radości wielkanocnej oznacza żyć zawsze w sposób paschalny oraz głosić radosne orędzie, że Chrystus nie jest ideą czy wspomnieniem z przeszłości, lecz Osobą, która żyje z nami, dla nas i w nas. Wraz z Nim możemy sprawić, że wszystko stanie się nowe”.
Do tematu dzisiejszej katechezy Benedykt XVI nawiązał też w słowie do pielgrzymów z Polski.
„Słowa serdecznego pozdrowienia kieruję do Polaków. Moi drodzy, bardzo dziękuję wam za wszelkie wyrazy życzliwości, za nadsyłane życzenia na święta Wielkiej Nocy i z innych moich osobistych okazji, a szczególnie za dar modlitwy w mojej intencji. Ze swej strony nieustannie zawierzam każdą i każdego z was Bożej dobroci, wypraszam obfitość łask i z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
Zwracając się do Włochów, Papież pozdrowił pielgrzymów z Lampedusy. Ta położona na południe od Sycylii włoska wyspa stała się w ostatnich miesiącach celem napływu migrantów z Afryki Północnej, przede wszystkim z Tunezji. Doprowadziło to do silnych napięć z rdzenną ludnością. Oblegana przez migrantów wyspa straciła bowiem walory turystyczne. Tamtejsi mieszkańcy ponoszą w związku z tym milionowe straty. Benedykt XVI zachęcił pielgrzymów z Lampedusy, aby nadal kontynuowali posługę solidarności względem migrantów. „Zarazem jednak apeluję do kompetentnych organów o niezbędne działania służące zachowaniu porządku publicznego w interesie wszystkich obywateli” – powiedział Papież.
kb/ rv
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!