Papież zwrócił uwagę na paradoks, jakim posługuje się Jezus proponując brzemię, które zamiast ciążyć i przygniatać przynosi ulgę i umocnienie. Tym „jarzmem” jest prawo miłości pozostawione uczniom
Pełne miłosierdzia i współczucia spojrzenie Jezusa pada również na ludzi naszych czasów. I do nich również kierowane jest zaproszenie, by wziąć od Chrystusa „słodkie jarzmo” i „lekkie brzemię”. Mówił o tym Benedykt XVI podczas południowego spotkania z wiernymi. W rozważaniu poprzedzającym Anioł Pański Papież skupił się na ewangelii dzisiejszej niedzieli, wskazując na aktualność Chrystusowego wezwania.
„Także dziś wzrok Jezusa pada na tak wielu obciążonych i żyjących w trudnych warunkach, a pozbawionych istotnych punktów odniesienia, by znaleźć sens i cel istnienia. Utrudzone tłumy znajdujemy w krajach najuboższych, doświadczających nędzy, ale także w krajach najbogatszych, gdzie jest wielu ludzi niezadowolonych, czy wręcz chorych na depresję. Pomyślmy o licznych wypędzonych i uchodźcach, o emigrujących z narażeniem własnego życia. Chrystus spogląda na ten lud, a raczej na każde z tych dzieci Ojca, który jest w niebie, i powtarza: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy»” – mówił Benedykt XVI.
Papież zwrócił uwagę na paradoks, jakim posługuje się Jezus proponując brzemię, które zamiast ciążyć i przygniatać przynosi ulgę i umocnienie. Tym „jarzmem” jest prawo miłości pozostawione uczniom.
„Prawdziwym remedium na zranienia ludzkości, zarówno te materialne, jak głód czy niesprawiedliwość, jak psychiczne i moralne wywołane przez fałszywy dobrobyt, jest zasada życia opartego na braterskiej miłości, która ma swe źródło w Bożej miłości. Dlatego należy porzucić drogę zadufania, przemocy stosowanej dla przydania sobie władzy, dla zabezpieczenia sobie sukcesu za wszelką cenę. Także względem środowiska należy zrezygnować z agresywnego stylu typowego dla poprzednich wieków i zastąpić go rozsądną «łagodnością». Dotyczy to jednak nade wszystko stosunków międzyludzkich, społecznych, gdzie zasada poszanowania i niestosowania przemocy, to znaczy siły prawdy przeciwko wszelkiemu nadużyciu, jest zdolna zapewnić przyszłość godną człowieka” – powiedział Papież.
Na zakończenie niedzielnego spotkania z wiernymi Ojciec Święty przypomniał, że następne będzie miało miejsce już w Castelgandolfo, gdzie spędzi on wakacje. Z kolei pozdrawiając pielgrzymów w różnych językach Papież nie zapomniał też o Polakach.
„Drodzy Polacy, bracia i siostry. Modlitwa „Anioł Pański” przypomina nam, że Słowo Boże stało się ciałem pod sercem Dziewiczej Matki. W kontekście minionych obchodów liturgicznych: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, polecam was wszystkich opiece tych Najświętszych Serc. Niech Serce Jezusa zjednoczone z Sercem Maryi będzie dla was źródłem życia i świętości. Wszystkim wam błogosławię, życzę dobrej niedzieli”.
tc/rv
Radio Watykańskie
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!