Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antoni Libera o „Ostatniej taśmie” Samuela Becketta

Antoni Libera o „Ostatniej taśmie” Samuela Becketta

Wraca cykl seminariów poświęconych klasykom literatury, prowadzonych przez Antoniego Liberę. Tym razem pisarz i tłumacz przybliży twórczość Samuela Becketta. Podczas pierwszego z cyklu spotkań, które odbędzie się 10 maja (czwartek) w redakcji Teologii Politycznej, przyjrzymy się dramatowi „Ostatnia taśma”.

Kiedy: 10 maja (czwartek)
Godzina: 18.00
Gdzie: Warszawa, ul. Koszykowa 24/7 – redakcja Teologii Politycznej.
Wstęp wolny!

Tytuł: Być sobą – co to znaczy? Studium „Ostatniej taśmy” Samuela Becketta
Prowadzi: Antoni Libera.

Spotkanie w redakcji Teologii Politycznej będzie miało formę znaną uczestnikom poprzedniego cyklu spotkań, który miał miejsce w ubiegłym roku. W ich trakcie Antoni Libera prowadził wykłady, jak też czytał – i zarazem objaśniał – wybrane fragmenty „Króla Edypa”, „Elektry” i „Bereniki”.

Tym razem odczyt zostanie wzbogacony o pokaz wideo, w trakcie którego zostanie zaprezentowana i omówiona wybrana przez tłumacza scena w trzech różnych ujęciach: autorskiej Samuela Becketta (angielskiej), adaptacji niemieckiej oraz reżyserowanej przez Antoniego Liberę.

***

„Ostatnia taśma” (Krapp's Last Tape) to sztuka teatralna napisana i opublikowana przez Becketta w 1958 roku. Jej premiera miała miejsce tego samego roku w Royal Court Theatre w Londynie. Potem autor reżyserował ją jeszcze dwukrotnie w Berlinie Zachodnim i dwukrotnie w Paryżu.

Akcja dramatu rozgrywa się w przyszłości. Tytułowy Krapp jest starszym, samotnym człowiekiem, który miał zwyczaj od 24 roku życia co rok nagrywać swój głos na taśmę magnetofonową. W swoich nagraniach Krapp opowiadał co przydarzyło mu się przez miniony rok. Pewnego razu odsłuchał taśmy, którą nagrał w wieku 39 lat. Z niej widzowie dowiadują się między innymi o miłości, którą Krapp porzucił dla napisania powieści swojego życia (która ostatecznie nie odniosła żadnego sukcesu), oraz o innych wydarzeniach z jego życia (źródło: Wikipedia).

Wydarzenie na Facebooku

NCK Kult Interw 2018 mono


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.