Antoni Libera o „Ostatniej taśmie” Samuela Becketta

Antoni Libera o „Ostatniej taśmie” Samuela Becketta

Wraca cykl seminariów poświęconych klasykom literatury, prowadzonych przez Antoniego Liberę. Tym razem pisarz i tłumacz przybliży twórczość Samuela Becketta. Podczas pierwszego z cyklu spotkań, które odbędzie się 10 maja (czwartek) w redakcji Teologii Politycznej, przyjrzymy się dramatowi „Ostatnia taśma”.

Kiedy: 10 maja (czwartek)
Godzina: 18.00
Gdzie: Warszawa, ul. Koszykowa 24/7 – redakcja Teologii Politycznej.
Wstęp wolny!

Tytuł: Być sobą – co to znaczy? Studium „Ostatniej taśmy” Samuela Becketta
Prowadzi: Antoni Libera.

Spotkanie w redakcji Teologii Politycznej będzie miało formę znaną uczestnikom poprzedniego cyklu spotkań, który miał miejsce w ubiegłym roku. W ich trakcie Antoni Libera prowadził wykłady, jak też czytał – i zarazem objaśniał – wybrane fragmenty „Króla Edypa”, „Elektry” i „Bereniki”.

Tym razem odczyt zostanie wzbogacony o pokaz wideo, w trakcie którego zostanie zaprezentowana i omówiona wybrana przez tłumacza scena w trzech różnych ujęciach: autorskiej Samuela Becketta (angielskiej), adaptacji niemieckiej oraz reżyserowanej przez Antoniego Liberę.

***

„Ostatnia taśma” (Krapp's Last Tape) to sztuka teatralna napisana i opublikowana przez Becketta w 1958 roku. Jej premiera miała miejsce tego samego roku w Royal Court Theatre w Londynie. Potem autor reżyserował ją jeszcze dwukrotnie w Berlinie Zachodnim i dwukrotnie w Paryżu.

Akcja dramatu rozgrywa się w przyszłości. Tytułowy Krapp jest starszym, samotnym człowiekiem, który miał zwyczaj od 24 roku życia co rok nagrywać swój głos na taśmę magnetofonową. W swoich nagraniach Krapp opowiadał co przydarzyło mu się przez miniony rok. Pewnego razu odsłuchał taśmy, którą nagrał w wieku 39 lat. Z niej widzowie dowiadują się między innymi o miłości, którą Krapp porzucił dla napisania powieści swojego życia (która ostatecznie nie odniosła żadnego sukcesu), oraz o innych wydarzeniach z jego życia (źródło: Wikipedia).

Wydarzenie na Facebooku

NCK Kult Interw 2018 mono


 Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.