Andrzej Dobosz o zbiorze esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności”

Andrzej Dobosz o zbiorze esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności”

Andrzej Dobosz opowiada na antenie TVP1 o zbiorze esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności”

W sobotę 14 lipca Andrzej Dobosz, krytyk literacki i felietonista opowiadał w 14. odcinku programu „Spis treści” na antenie TVP1  o wydanym przez Teologię Polityczną zbiorze esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności”. Andrzej Dobosz scharakteryzował treść wybranych esejów:

Obraz plaży w PRL-u, w porównaniu do okresu międzywojennego, charakteryzuje większy tłok, a jednocześnie większa martwota. Wypoczynek w PRL-u kojarzono z niemęczącymi czynnościami, nawet bieganie po lasach i gry zespołowe wyszły z mody. Wypoczynek zastąpiło w dużej mierze leżenie plackiem na plaży. 

Autor „Z różnych półek” opowiadał o esejach Magdaleny Gawin następująco:

Są to teksty pasjonujące, dotyczące wieku XIX i XX. Biografie istotnych kobiet: Marii Curie-Skłodowskiej - której życiorys znałem, a jednak dowiedziałem się wielu rzeczy nowych, Marii Konopnickiej, Marii Rodziewiczówny. Miejsca plaży w kulturze. Otóż w wieku XIX opalone bywały tylko kobiety z warstw niższych, pracujące na słońcu. Natomiast damy starały się unikać słońca, używając specjalnych parasolek.

Tym, co Andrzej Dobosz uznał za szczególnie interesujące, było pojęcie dzieciństwa:

W książce pani Magdaleny Gawin jest też rozdział o wymyślaniu dzieciństwa. Otóż w wieku XIX dzieci to byli po prostu mali dorośli. I kolejne odkrywanie różnicy psychiki dziecka, stopniowego dorastania dziecka do społeczeństwa, są tematem jednego z istotnych tekstów w książce.

Zachęcamy do obejrzenia odcinku na stronie internetowej Tygodnika TVP

Zbiór esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności” dostępny jest w naszej księgarni


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.