Andrzej Dobosz opowiada na antenie TVP1 o zbiorze esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności”
W sobotę 14 lipca Andrzej Dobosz, krytyk literacki i felietonista opowiadał w 14. odcinku programu „Spis treści” na antenie TVP1 o wydanym przez Teologię Polityczną zbiorze esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności”. Andrzej Dobosz scharakteryzował treść wybranych esejów:
Obraz plaży w PRL-u, w porównaniu do okresu międzywojennego, charakteryzuje większy tłok, a jednocześnie większa martwota. Wypoczynek w PRL-u kojarzono z niemęczącymi czynnościami, nawet bieganie po lasach i gry zespołowe wyszły z mody. Wypoczynek zastąpiło w dużej mierze leżenie plackiem na plaży.
Autor „Z różnych półek” opowiadał o esejach Magdaleny Gawin następująco:
Są to teksty pasjonujące, dotyczące wieku XIX i XX. Biografie istotnych kobiet: Marii Curie-Skłodowskiej - której życiorys znałem, a jednak dowiedziałem się wielu rzeczy nowych, Marii Konopnickiej, Marii Rodziewiczówny. Miejsca plaży w kulturze. Otóż w wieku XIX opalone bywały tylko kobiety z warstw niższych, pracujące na słońcu. Natomiast damy starały się unikać słońca, używając specjalnych parasolek.
Tym, co Andrzej Dobosz uznał za szczególnie interesujące, było pojęcie dzieciństwa:
W książce pani Magdaleny Gawin jest też rozdział o wymyślaniu dzieciństwa. Otóż w wieku XIX dzieci to byli po prostu mali dorośli. I kolejne odkrywanie różnicy psychiki dziecka, stopniowego dorastania dziecka do społeczeństwa, są tematem jednego z istotnych tekstów w książce.
Zachęcamy do obejrzenia odcinku na stronie internetowej Tygodnika TVP
Zbiór esejów Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności” dostępny jest w naszej księgarni
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!