Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Abp Gądecki prosi Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Abp Gądecki prosi Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Święty papież stał się prawdziwym nauczycielem i doktorem Kościoła, a w nim istotnym stróżem wartości europejskich, które stanowią nieusuwalny fundament współczesnej cywilizacji – napisał abp Stanisław Gądecki w liście adresowanym do przewodniczących Episkopatów świata, prosząc o poparcie inicjatywy ogłoszenia Jana Pawła II Doktorem Kościoła.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, Przewodniczący Episkopatu Polski w liście do przewodniczących Episkopatów świata podkreślił, jak wiele św. Jan Paweł II zrobił dla Europy i świata. Abp Gądecki zaznaczył, że Papież z Polski przywrócił w jakimś stopniu Europie jego zapomnianą część zza „żelaznej kurtyny”.

– Pięćdziesiąt lat dominacji radzieckiej w Europie Środkowej i Wschodniej sprawiło, że do niedawna, w mentalności wielu ludzi, Europa to tylko Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy czy kraje skandynawskie. Można powiedzieć, że Jan Paweł II wyrwał z niebytu pół Europy – wielkie i wspaniałe dziedzictwo, o tych samych kulturowych korzeniach, chrześcijańskich korzeniach – czytamy w liście do Episkopatów świata.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaprosił również wiernych do Rzymu na niedzielę 17 maja, na uroczystą Mszę Świętą z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, której będzie przewodniczył Papież Franciszek. Zachęcił do podjęcia pielgrzymiego trudu i wzięcia udziału w tym wielkim dziękczynieniu za życie i posługę papieża Polaka.

Apel abp. Gądeckiego wsparli już polscy kapłani. – My, duchowni katoliccy w Polsce – od najstarszych, których Pan Jezus zaprosił do udziału w Swoim kapłaństwie jeszcze przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na Urząd Piotrowy, do najmłodszych, którzy byli zaledwie nastolatkami w dniu Jego odejścia do Domu Ojca – jesteśmy głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II – czytamy w liście, podpisanym m.i.n przez o. Jacka Salija OP, ks. Marka Starowieyskiego i ks. Jana Sochonia.

Więcej informacji na stronie eKAI

Duchowni chcący wyrazić wsparcie dla inicjatywy mogą to uczynić poprzez specjalny formularz – KLIKNIJ TUTAJ

Fot. BP KEP


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.