Abp Gądecki prosi Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Abp Gądecki prosi Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Święty papież stał się prawdziwym nauczycielem i doktorem Kościoła, a w nim istotnym stróżem wartości europejskich, które stanowią nieusuwalny fundament współczesnej cywilizacji – napisał abp Stanisław Gądecki w liście adresowanym do przewodniczących Episkopatów świata, prosząc o poparcie inicjatywy ogłoszenia Jana Pawła II Doktorem Kościoła.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, Przewodniczący Episkopatu Polski w liście do przewodniczących Episkopatów świata podkreślił, jak wiele św. Jan Paweł II zrobił dla Europy i świata. Abp Gądecki zaznaczył, że Papież z Polski przywrócił w jakimś stopniu Europie jego zapomnianą część zza „żelaznej kurtyny”.

– Pięćdziesiąt lat dominacji radzieckiej w Europie Środkowej i Wschodniej sprawiło, że do niedawna, w mentalności wielu ludzi, Europa to tylko Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy czy kraje skandynawskie. Można powiedzieć, że Jan Paweł II wyrwał z niebytu pół Europy – wielkie i wspaniałe dziedzictwo, o tych samych kulturowych korzeniach, chrześcijańskich korzeniach – czytamy w liście do Episkopatów świata.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaprosił również wiernych do Rzymu na niedzielę 17 maja, na uroczystą Mszę Świętą z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, której będzie przewodniczył Papież Franciszek. Zachęcił do podjęcia pielgrzymiego trudu i wzięcia udziału w tym wielkim dziękczynieniu za życie i posługę papieża Polaka.

Apel abp. Gądeckiego wsparli już polscy kapłani. – My, duchowni katoliccy w Polsce – od najstarszych, których Pan Jezus zaprosił do udziału w Swoim kapłaństwie jeszcze przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na Urząd Piotrowy, do najmłodszych, którzy byli zaledwie nastolatkami w dniu Jego odejścia do Domu Ojca – jesteśmy głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II – czytamy w liście, podpisanym m.i.n przez o. Jacka Salija OP, ks. Marka Starowieyskiego i ks. Jana Sochonia.

Więcej informacji na stronie eKAI

Duchowni chcący wyrazić wsparcie dla inicjatywy mogą to uczynić poprzez specjalny formularz – KLIKNIJ TUTAJ

Fot. BP KEP


Historyczny moment. Zostań fundatorem Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie. Instytut powstaje na Uniwersytecie Angelicum, gdzie Karol Wojtyła napisał swój doktorat. Instytut otwieramy w 100-lecie urodzin papieża. Darowiznę można przekazać klikając TUTAJ a także tradycyjnym przelewem na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna setna rocznica urodzin JP2

 

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę
10000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.