Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

5 sierpnia: Marsz Pamięci i otwarcie wystawy "Zachowajmy ich w pamięci"

5 sierpnia: Marsz Pamięci i otwarcie wystawy "Zachowajmy ich w pamięci"

Muzeum Powstania Warszawskiego chce przywrócić pamięć o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści oraz w symboliczny sposób przywrócić ich tożsamość, którą chcieli im odebrać niemieccy okupanci


Marsz Pamięci i otwarcie wystawy "Zachowajmy ich w pamięci".

5 sierpnia 2015 r. (środa) w Parku Powstańców Warszawy na Woli nastąpi inauguracja wystawy poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego pt. „Zachowajmy ich w pamięci”. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 22 października 2015 r. Otwarciu wystawy będą towarzyszyły oficjalne uroczystości oraz Marsz Pamięci.

Muzeum Powstania Warszawskiego chce przywrócić pamięć o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści oraz w symboliczny sposób przywrócić ich tożsamość, którą chcieli im odebrać niemieccy okupanci. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 60 tysięcy nazwisk poległych lub zaginionych bez wieści warszawiaków. Imiona i nazwiska będą wzbogacone dodatkowymi danymi, tj. datą urodzenia i ostatnim miejscem pobytu. To największy dostępny zbiór danych dotyczących osób, które zginęły w trakcie Powstania Warszawskiego.

Oficjalne uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli, rozpoczną się o godz. 18:00 przy Pomniku Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego 1944 r., w rozwidleniu ul. Leszno i Al. Solidarności.

Po części oficjalnej, o godz. 19:00, nastąpi Marsz Pamięci - uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy. Marsz jest jednym z ważniejszych wydarzeń o masowym charakterze, zaplanowanym w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zwieńczeniem marszu będzie otwarcie wystawy wzdłuż alei głównej Parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci, białych brył z wypisanymi nazwiskami poległych, będzie wieczorami podświetlana, dzięki czemu zagwarantuje czytelność oraz symbolizując znicz, będzie oczywistym sposobem złożenia hołdu ofiarom.

Osoby, które wezmą udział w uroczystościach otrzymają świece, które będzie można zapalić w wybranym przez siebie miejscu upamiętniającym poległych oraz biogramy poświęcone mieszkańcom stolicy. Wszystkie osoby posiadające informacje o poległych lub zaginionych, będą mogły podzielić się swoją wiedzą, poprzez kontakt z Działem Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Informacje te będzie można przekazać telefonicznie, pod nr 22 539 79 99 lub za pośrednictwem maila: ofiarycywilne@1944.pl. Istnieje również możliwość osobistego zgłoszenia się do Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa.

Muzeum Powstania Warszawskiego dąży do uzupełniania i aktualizowania archiwów o nowe, nieznane dotąd nazwiska i informacje. Dzięki temu nasza współczesna wiedza o Powstaniu Warszawskim będzie jeszcze dokładniejsza.

Zespół i wolontariusze Fundacji Świętego Mikołaja będą brali aktwyny udział w marszu jako przedstawiciele jednej z organizacji, której przekazana została w 2014 roku Sztefeta Pokoleń

Obejrzyj spot:


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.