Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

25 lat dwumiesięcznika literackiego „Topos”

25 lat dwumiesięcznika literackiego „Topos”

Redakcja dwumiesięcznika literackiego „Topos” i Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, wydawca czasopisma, zapraszają w dniach 28–29 września br. na jubileusz 25-lecia „Toposu”.

W dniach 28–29 września w Sopocie odbędą uroczystości jubileuszowe z okazji ćwierćwiecza obecności „Toposu” na rynku wydawniczym.

W programie znajdują się liczne wystąpienia autorów „Toposu" mówiących o tym, co dla nich ważne, w krótkiej, esencjonalnej formie komentujące wybrane utwory, niekoniecznie swoje własne, ale i zjawiska, tendencje i nurty występujące we współczesnej polskiej poezji, i szerzej – literaturze. Będzie mieć miejsce ekspozycja książek wydanych w seriach Biblioteka „Toposu" – Biblioteka Poezji i Biblioteka Krytyki oraz loteria książkowa dla uczestników wydarzenia, jak również promocja płyty CD pt. „Konstelacja Toposu” z wierszami „topoitów” w wykonaniu Andrzeja Mastalerza i Andrzeja Seweryna etc. Program wydarzenia dostępny jest na stronie dwumiesięcznika.

Jubileusz 25-lecia „Toposu" składać się też będzie ponadto z mistrzowskich recytacji aktorskich live (A. Mastalerz), laudacji prof. Jarosława Ławskiego, poetycko-muzycznego podsumowania 40-lecia pracy twórczej Krzysztofa Kuczkowskiego – poety, krytyka, założyciela i redaktora naczelnego „Toposu” (Włodzimierz Galicki – słowo, Artur Modrzejewski – muzyka). Dwudniowe święto „Toposu” zakończone będzie żywiołowym koncertem zespołu Trio Targanescu, w perfekcyjny sposób łączącym muzykę na żywo, po części także improwizowaną, ze słowem poetyckim. Tym razem będzie to program złożony z wierszy i fragmentów tekstów autorów skupionych wokół czasopisma.

Dwumiesięcznik literacki  „Topos" został założony w 1993 r. przez Krzysztofa Kuczkowskiego, który kieruje nim do dziś. W ciągu dwudziestu pięciu lat powstała ceniona seria wydawnicza znana pod nazwą Biblioteka "Toposu". Dziś składa się na nią sto sześćdziesiąt tomów wierszy, prozy, esejów i tekstów krytycznoliterackich. Wśród autorów drukowanych na łamach dwumiesięcznika znajdują się m.in. Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz oraz Tomasz Burek.

Na półki księgarskie trafiło dotychczas sto sześćdziesiąt jeden numerów „Toposu”, sto sześćdziesiąty drugi właśnie opuścił drukarnię. Dołączono do niego płytę z aktorskimi wykonaniami wierszy poetów Konfraterni 'Topoi' (czytają Andrzej Mastalerz i Andrzej Seweryn).

Na jubileuszu w Sopocie celebrowane będzie również powstanie już kilkunastu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. R. M. Rilkego i Festiwalu Poezji w Sopocie, literackiej Nagrody honorowej MISTRZ, a także powstanie środowiska Topoi.

Redakcja Teologii Politycznej składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim twórcom i sympatykom „Toposu”.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.