Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

22/10 Ostrów Maz.: Bilet do nowoczesności, czyli jak nowoczesność rodziła się w ludziach i w miastach

22/10 Ostrów Maz.: Bilet do nowoczesności, czyli jak nowoczesność rodziła się w ludziach i w miastach

Spotkanie autorskie z dr Magdaleną Gawin wokół książki "Bilet do nowoczesności"

Teologia Polityczna
oraz Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją"
zapraszają na spotkanie
Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty

Bilet do nowoczesności, czyli jak nowoczesność rodziła się w ludziach i w miastach

Spotkanie autorskie z dr Magdaleną Gawin
wokół książki "Bilet do nowoczesności"

22.10 // g. 17.00 //
Sala konferencyjna,
Ratusz, ul. 3 maja 66, Ostrów Mazowiecka

dr. Magdalena Gawin - historyk IHPAN, prezes Stowarzyszenia Muzeum Historii Polski, historyk idei i eseistka. Zajmuje się dziejami XIX-XX wieku. Debiutowała książką na temat polskiego ruchu eugenicznego. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Wiedzy i Życiu”, „Teologii Politycznej”.

O książce:

Bilet do nowoczesności” to felietony i eseje o fenomenach z różnych dziedzin życia społecznego. Pisane wspaniałym, literackim językiem, łączą w sobie lekkość i przystępność z ogromną erudycję.

W książce mowa o kinie Kieślowskiego, rzekomym zacofaniu Polaków, literaturze PRL-u, historii polskich elit czy o zmianach w wystroju wnętrz mieszkań Polaków na przestrzeni lat. Znajdują się w niej studia poświęcone Polkom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury: Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Rodziewiczównie czy Marii Konopnickiej.


Książka Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności” jest najciekawszą, najbardziej oryginalną i najlepiej napisaną książką z dziedziny historii polskiej, jaką w ostatnich latach czytałam. Świetna, bogata w źródła lektura i niezwykle imponujące osiągnięcie.

Agnieszka Kołakowska

Oryginalność tych szkiców polega na tym, że autorka, niejako na oczach czytelnika, sama stwarza przedmiot badań. Powstałe z ciekawości, z pasji poznawczej, z umiejętności innego spojrzenia na historię i jej bohaterów szkice Magdaleny Gawin są nie tylko znakomitym badawczym, ale także dydaktycznym, osiągnięciem autorki.

Prof. Włodzimierz Bolecki

__________________________

Ponieważ postać Witolda Pileckiego,  związana jest z Ostrowią Mazowiecką, rodzinnym miastem jego żony Marii - Stowarzyszenie MHP pragnie upamiętnić ślub Marii i Witolda Pileckich przez wmurowani  tablicy pamiątkowej na murach  Kościoła Wniebowzięcia NMP.

 

Chętni będą mogli wpłacić pierwsze składki przeznaczone na wykonanie kamiennej tablicy i ogólnopolską uroczystość jej odsłonięcia.

_______________________________

Patroni medialni:

Polskie Radio, Telewizja Republika, wSieci, Rynek Książki, Rebelya, Dzieje.pl, Wiedza i Życie

   

Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.