Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

22/10 Ostrów Maz.: Bilet do nowoczesności, czyli jak nowoczesność rodziła się w ludziach i w miastach

22/10 Ostrów Maz.: Bilet do nowoczesności, czyli jak nowoczesność rodziła się w ludziach i w miastach

Spotkanie autorskie z dr Magdaleną Gawin wokół książki "Bilet do nowoczesności"

Teologia Polityczna
oraz Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją"
zapraszają na spotkanie
Klubu Dyskusyjnego im. Tomasza Merty

Bilet do nowoczesności, czyli jak nowoczesność rodziła się w ludziach i w miastach

Spotkanie autorskie z dr Magdaleną Gawin
wokół książki "Bilet do nowoczesności"

22.10 // g. 17.00 //
Sala konferencyjna,
Ratusz, ul. 3 maja 66, Ostrów Mazowiecka

dr. Magdalena Gawin - historyk IHPAN, prezes Stowarzyszenia Muzeum Historii Polski, historyk idei i eseistka. Zajmuje się dziejami XIX-XX wieku. Debiutowała książką na temat polskiego ruchu eugenicznego. Publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Wiedzy i Życiu”, „Teologii Politycznej”.

O książce:

Bilet do nowoczesności” to felietony i eseje o fenomenach z różnych dziedzin życia społecznego. Pisane wspaniałym, literackim językiem, łączą w sobie lekkość i przystępność z ogromną erudycję.

W książce mowa o kinie Kieślowskiego, rzekomym zacofaniu Polaków, literaturze PRL-u, historii polskich elit czy o zmianach w wystroju wnętrz mieszkań Polaków na przestrzeni lat. Znajdują się w niej studia poświęcone Polkom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury: Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Rodziewiczównie czy Marii Konopnickiej.


Książka Magdaleny Gawin „Bilet do nowoczesności” jest najciekawszą, najbardziej oryginalną i najlepiej napisaną książką z dziedziny historii polskiej, jaką w ostatnich latach czytałam. Świetna, bogata w źródła lektura i niezwykle imponujące osiągnięcie.

Agnieszka Kołakowska

Oryginalność tych szkiców polega na tym, że autorka, niejako na oczach czytelnika, sama stwarza przedmiot badań. Powstałe z ciekawości, z pasji poznawczej, z umiejętności innego spojrzenia na historię i jej bohaterów szkice Magdaleny Gawin są nie tylko znakomitym badawczym, ale także dydaktycznym, osiągnięciem autorki.

Prof. Włodzimierz Bolecki

__________________________

Ponieważ postać Witolda Pileckiego,  związana jest z Ostrowią Mazowiecką, rodzinnym miastem jego żony Marii - Stowarzyszenie MHP pragnie upamiętnić ślub Marii i Witolda Pileckich przez wmurowani  tablicy pamiątkowej na murach  Kościoła Wniebowzięcia NMP.

 

Chętni będą mogli wpłacić pierwsze składki przeznaczone na wykonanie kamiennej tablicy i ogólnopolską uroczystość jej odsłonięcia.

_______________________________

Patroni medialni:

Polskie Radio, Telewizja Republika, wSieci, Rynek Książki, Rebelya, Dzieje.pl, Wiedza i Życie

   

Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.