Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

2. TALAROWSKI // PYSIAK // Francja Filipa IV – średniowieczne królestwo na drodze do nowoczesności (część 1)

2. TALAROWSKI // PYSIAK // Francja Filipa IV – średniowieczne królestwo na drodze do nowoczesności (część 1)

Czy Francję stworzyli Kapetyngowie? Jak doszło do tego, że rozbite po upadku Karolingów królestwo stało się jedną z najsilniejszych monarchii średniowiecznej Europy? Czym różnił się Filip IV Piękny od swego wielkiego poprzednika, Ludwika Świętego – i dlaczego ten pierwszy budził aż tak negatywne emocje u części współczesnych i potomnych? Czy król jest odpowiedzialny za zbawienie swoich poddanych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w drugim odcinku podcastu „Dialogi epok”. Druga część rozmowy z prof. Pysiakiem już za tydzień!

W tym odcinku podcastu „Dialogi epok” przyglądamy się etapom drogi, która prowadziła od głęboko średniowiecznych struktur porządku politycznego ku nowożytnemu państwu i królewskiemu absolutyzmowi. Czy czasy Filipa IV były w tym względzie przełomowe? Prof. Jerzy Pysiak opowiada o suwerenności królewskiej, wpływie prawa rzymskiego na kształtowanie się monarchii, którą znamy z późniejszych epok, podatkach nakładanych bez zgody Kościoła, psuciu monety, rozroście biurokracji, kryzysie gospodarczym i sprawie „trzech młodzianków”, która odsłania kluczowe wymiary transformacji porządku prawnego. 

____________

Historia to nie tylko przytłaczający datami i nazwiskami gąszcz dawnych wydarzeń, badanie „niegdysiejszych śniegów”, które znuży nawet najwytrwalszych fascynatów przeszłości, czy przestrzeń manipulowania faktami dla doraźnych celów. To też próba zrozumienia, jak rodziły się idee, które formują dzisiejszy świat, jak kształtowały się granice – nie tylko te geograficzne, ale duchowe czy mentalne, jak ludzie w różnych epokach myśleli o relacji jednostki, wspólnoty i Boga. Jakie wydarzenia, postaci, dzieła – zmieniały sposób postrzegania władzy, religii czy wojny? W podcaście „Dialogi epok” wybierzemy się na poszukiwania momentów przełomu w dziejach Europy i Polski, przyjrzymy się ciągłości i przeobrażeniom idei o ponadepokowym znaczeniu, miejscu religii w porządku politycznym i kulturowym.  Jak cesarz Konstantyn zmienił historię chrześcijaństwa i imperium rzymskiego? Na czym polegało wielkie starcie idei – uniwersalizmu i suwerenności – uosabianych przez średniowiecznych papieży, cesarzy i królów? Z jakich źródeł możemy poznać XVII wiek, stulecie wojen, srebrny wiek Rzeczypospolitej, odmalowany w fascynujący sposób na kartach Trylogii Henryka Sienkiewicza i w ekranizacjach jego powieści? Tym tematom już w pierwszych odcinkach Dialogów epok Adam Talarowski przyjrzy się z zaproszonymi gośćmi, wybitnymi specjalistami w swych dziedzinach.

Obserwuj nas na: YouTubeSpotify i na wielu innych platformach.

Podobają Ci się podcasty Teologii Politycznej?
Serdecznie zachęcamy do wsparcia naszych nagrań.


Wydaj z nami

Zostań Współproducentem podcastów Teologii Politycznej
Pomóż nam wyprodukować kolejne serie wartościowych podcastów o filozofii, polityce, historii i sztuce
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.