Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

16 października. Warszawa: Premiera książki "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej

16 października. Warszawa: Premiera książki "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej

Wanda Zwinogrodzka,
Dariusz Karłowicz,
Wojciech Tomczyk,
Tomasz Krawczyk

Teologia Polityczna, Trzecia Waza, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych
zapraszają na spotkanie promocyjne książki

Krew z mlekiem Marty Kwaśnickiej

Kiedy? 16 października
O której? 18.00
Gdzie? Restauracja Trzecia Waza, Krakowskie Przedmieście 64

Zobacz profil Trzeciej Wazy na Facebooku

Dołącz do wydarzenia na FB

W spotkaniu udział wezmą:

Wanda Zwinogrodzka - krytyk teatralny, publicystka, była szefowa Teatru Telewizji
Dariusz Karłowicz - filozof, współzałożyciel Teologii Politycznej, prezes Fundacji Świętego Mikołaja
Wojciech Tomczyk - dramaturg, scenarzysta i producent. Znany z takich realizacji teatralnych jak Norymberga, Zły (według Złego Leopolda Tyrmanda), a także m.in. scenariusza do serialu Sprawiedliwi.

Prowadzenie:
Tomasz Krawczyk - Teologia Polityczna, Centrum Europejskie Natolin

O książce:

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Znakomicie wykształcona autorka: pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza. W końcu: także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins. "Krew z mlekiem" to także książka o polskości: o duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków, ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.

Książka Marty Kwaśnickiej inicjuje serię publikacji polskich eseistów, "Czwarta Fala". Założeniem serii jest prezentacja polskich autorów młodszego pokolenia, często debiutantów. Ma to być wielogłos o kulturze, współczesności i historii.

Książkę docenili już ludzie kultury:

Lekturze tej niezwykłej książki towarzyszy osobliwe uczucie: że na nią nie zasłużyliśmy. Mam wrażenie, że jest czystym darem – czymś, czego nie da się wywieść z dominujących trendów, z mód, z naszych przyzwyczajeń. „Krew z mlekiem” to zbiór, który daje szansę przekroczenia doraźności i wejścia w takie obszary kultury, o których zapomnieliśmy. Wypełniają go eseje tkane z kruchych, rzadko przywoływanych pasm europejskiej i nie tylko europejskiej pamięci. Są one ujmującą, piękną rozmową z umarłymi, którzy żyją; z minionymi epokami, które trwają; z innością, która tworzy naszą tożsamość. Byłby więc ten drobny tom arcydziełem? Ważąc słowa, odpowiadam z najgłębszym przekonaniem. Tak, to arcydzieło.

prof. Wojciech Kudyba

 

Książka Marty Kwaśnickiej nie jest reinkarnacją, kolejnym wcieleniem, skądinąd ciągle frapującego „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Podróżowanie na Zachód jest dla Autorki czynnością równie egzotyczną, co przejście przez ulicę po pasach. Po dziejach Europy młoda Autorka porusza się z zadziwiającą sprawnością, wręcz z lekkością. Co najważniejsze, nie ma w tej książce śladu kompleksów. Kwaśnicka nie opisuje Europy ani z dołu, ani z góry. Polska sztuka czy literatura jest dla Autorki równie zajmująca i ciekawa, co sztuka hiszpańska czy szkocka. Nasz kraj, jak się okazuje, jest integralną częścią świata, a nie ekscentrycznym wybrykiem natury. Pojawiła się kolejna Autorka z pokolenia wolnych Polaków. Ludzie okuci w powiciu muszą nauczyć się z tym żyć.

Wojciech Tomczyk

Patroni Medialni:

PolskieRadio.pl Kresy.pl Fronda.pl Rebelya.pl Pressje, Rynek-ksiazki.pl Wyspa Do Rzeczy


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.