Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

"Krew z mlekiem" - spotkanie z autorką w Krakowie - przeczytaj i posłuchaj jak było

"Krew z mlekiem" - spotkanie z autorką w Krakowie - przeczytaj i posłuchaj jak było

Udział w spotkaniu wzięła autorka, prof. Krzysztof Koehler, dr Jolanta Rzegocka i Jan Polkowski. Rozmowę prowadził Adam Leszkiewicz z magazynu Pressje

29 IV 2015 w Klubie Jagiellońskim odbyła się dyskusja wokół książki Marty Kwaśnickiej Krew z mlekiem. Udział w spotkaniu wzięła autorka, prof. Krzysztof Koehler, dr Jolanta Rzegocka i Jan Polkowski. Rozmowę prowadził Adam Leszkiewicz z magazynu Pressje.

Marta Kwaśnicka opisała swoją książkę jako pozycję traktującą przede wszystkim, choć nie wprost, o Polsce, a także, na poziomie filozoficznym, o napięciu między sensualnym i idealnym wymiarem ludzkiego życia. Napięciu, które w przypadku polskości przyjmuje postać sporu między odczytywaniem Polski sentymentalno-estetycznie, a traktowaniem jej bardziej intelektualnie.

Dr Jolanta Rzegocka spojrzała na książkę z perspektywy współczesnej sytuacji polskiej eseistyki i tradycji ,,eseju środkowoeuropejskiego”. Krew z mlekiem to zdaniem dr Rzegockiej godna kontynuacja tradycji i dowód na to, że esej polski mimo niezbyt wielkiego obecnie zainteresowania szerokiej publiczności, jest w dobrej kondycji.

Jan Polkowski zwrócił uwagę na sformułowania z esejów Marty Kwaśnickiej, które uznał za nienajlepsze, bądź całkiem nietrafione. Postawił między innymi pytanie o zasadność nazywania kultury polskiej dziwaczną i wyraził przekonanie, że Marta Kwaśnicka wpisuje się używaniem tego rodzaju sformułowań w politycznie poprawną krytykę polskości.

Krzysztof Koehler starał się ukazać koherencję myśli przedstawionej w Krwi z mlekiem, która powoduje że zbiór trzeba oceniać jako całość, nie zaś wyłącznie przez pryzmat pojedynczych sformułowań.

Karol Szczerbiński

Posłuchaj:
[mp3 plik=http://multimedia.teologiapolityczna.pl/assets/Audio/Kwasnicka-Krakow-29-04-2015.mp3]


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.