Zmarł Henryk Wujec, legenda „Solidarności”

Zmarł Henryk Wujec, legenda „Solidarności”

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację, że po zmaganiach z ciężką chorobą w wieku 79 lat zmarł Henryk Wujec – działacz opozycji w okresie PRL.

Henryk Wujec był zasłużonym działaczem polskiej opozycji demokratycznej: Komitetu Obrony Robotników oraz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany do września 1982 r., później wielokrotnie więziony przez władze komunistyczne. Represje ze strony reżimu nie osłabiły jego ducha i do samego końca ustroju walczył o wolność i sprawiedliwość. 

Jego aktywność w III Rzeczpospolitej skupiła się na działaniach na rzecz sprawiedliwego rozwoju regionów i wsi, solidarności społecznej i stosunków polsko-żydowskich. Był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności. W rządzie Jerzego Buzka otrzymał tekę sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W latach 2010–2015 r. był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych.

Redakcja Teologii Politycznej składa najgłębsze wyrazy współczucia Rodzinie oraz wszystkim Przyjaciołom i Bliskim zmarłego. Z wdzięcznością wspominać będziemy życzliwość i wsparcie, którymi szczodrze obdarzał nas przez lata działalności Teologii Politycznej.

Fot. Wikimedia Commons


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.