Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wybitna sztuka sakralna już niebawem w kościołach Diecezji Warszawsko-Praskiej

Wybitna sztuka sakralna już niebawem w kościołach Diecezji Warszawsko-Praskiej

10 maja 2022 roku przy ul. Floriańskiej w Warszawie odbyło się spotkanie z proboszczami z Diecezji Warszawsko-Praskiej, na którym zostały zaprezentowane obrazy przedstawiające Jezusa Miłosiernego, namalowane przez znakomitych artystów uczestniczących w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa”. W efekcie tego spotkania aż sześć z dziesięciu obrazów trafi do warszawskich parafii już w przyszłym roku.

„Namalować katolicyzm od nowa” to projekt artystyczny zorganizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Celem przedsięwzięcia jest stworzenie zgodnych ze wskazówkami zawartymi w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej obrazów Bożego Miłosierdzia, które – co stanowi drugi cel projektu – zostaną umieszczone w kościołach i kaplicach Diecezji Warszawsko-Praskiej. Swoje interpretacje obrazu Bożego Miłosierdzia przygotowali: Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Jarosław Modzelewski, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Artur Wąsowski. 

Spotkanie, którego celem było przedstawienie wyników pracy zaproszonych do projektu artystów, odbyło się z inicjatywy Dariusza Karłowicza, pomysłodawcy projektu, oraz ks. bp. Jacka Grzybowskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ożywienie kultury chrześcijańskiej nie jest kaprysem, ale koniecznością – mówił Karłowicz

W pierwszej części spotkania ks. bp. Grzybowski – duchowy opiekun przedsięwzięcia – wprowadził uczestników w artystyczne kulisy i kluczowe idee teologiczne, składające się na projekt „Namalować katolicyzm od nowa”. Natomiast same dzieła i sylwetki ich twórców przedstawił Dariusz Karłowicz, który przekonywał, że Kościół powinien z odwagą powrócić do roli mecenasa wybitnej artystycznie sztuki sakralnej. 

„To, co chcemy zrobić, to zaledwie niewielki krok – z pewnością niewystarczający – ale za to krok w dobrym kierunku. Ożywienie kultury chrześcijańskiej nie jest kaprysem, ale koniecznością. Chodzi zarówno o przyszłość Kościoła, jak i o przyszłość kultury, która bez sacrum stanie się ziemią jałową” – mówił Karłowicz.

W trakcie ożywionej dyskusji zgromadzeni na spotkaniu księża proboszczowie wyrazili zainteresowanie projektem i planami popularyzacji jego wyników. Efekty spotkania przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. W końcowej części zadeklarowano chęć zakupu sześciu z dziesięciu zaprezentowanych dzieł. 

Obrazy kupią: ks. bp Jacek Grzybowski, ks. prał. Witold Gajda, ks. prał. Andrzej  Kuflikowski, ks. prał. Ryszard Ladziński, ks. prał. Krzysztof Ukleja, ks. prał. Sławomir Żarski. Gotowość zakupu w wypadku znalezienia kościoła gotowego umieścić obraz u siebie zadeklarowali również proboszczowie: ks. Krzysztof Cyliński i ks. Emil Owczarek.

„Jestem bardzo wdzięczny księżom proboszczom za ich zaufanie, życzliwość, otwartość i odwagę – podsumowuje spotkanie Dariusz Karłowicz. – Dzięki duszpasterzom o takiej wyobraźni i rozmachu Diecezja Warszawsko-Praska – słynna z dzieł Nowosielskiego i Środonia – ma szansę stać się głównym ośrodkiem renesansu współczesnej sztuki sakralnej”.     

Więcej informacji o projekcie Namalować katolicyzm od nowa": LetsPaintCatholicismAgain.com

 12.05.2022

Fot. Karolina Błażejczyk

Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego

Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.