10 maja 2022 roku przy ul. Floriańskiej w Warszawie odbyło się spotkanie z proboszczami z Diecezji Warszawsko-Praskiej, na którym zostały zaprezentowane obrazy przedstawiające Jezusa Miłosiernego, namalowane przez znakomitych artystów uczestniczących w projekcie „Namalować katolicyzm od nowa”. W efekcie tego spotkania aż sześć z dziesięciu obrazów trafi do warszawskich parafii już w przyszłym roku.
„Namalować katolicyzm od nowa” to projekt artystyczny zorganizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum). Celem przedsięwzięcia jest stworzenie zgodnych ze wskazówkami zawartymi w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej obrazów Bożego Miłosierdzia, które – co stanowi drugi cel projektu – zostaną umieszczone w kościołach i kaplicach Diecezji Warszawsko-Praskiej. Swoje interpretacje obrazu Bożego Miłosierdzia przygotowali: Ignacy Czwartos, Wincenty Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos OP, Krzysztof Klimek, Jarosław Modzelewski, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Artur Wąsowski.
Spotkanie, którego celem było przedstawienie wyników pracy zaproszonych do projektu artystów, odbyło się z inicjatywy Dariusza Karłowicza, pomysłodawcy projektu, oraz ks. bp. Jacka Grzybowskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Ożywienie kultury chrześcijańskiej nie jest kaprysem, ale koniecznością – mówił Karłowicz
W pierwszej części spotkania ks. bp. Grzybowski – duchowy opiekun przedsięwzięcia – wprowadził uczestników w artystyczne kulisy i kluczowe idee teologiczne, składające się na projekt „Namalować katolicyzm od nowa”. Natomiast same dzieła i sylwetki ich twórców przedstawił Dariusz Karłowicz, który przekonywał, że Kościół powinien z odwagą powrócić do roli mecenasa wybitnej artystycznie sztuki sakralnej.
„To, co chcemy zrobić, to zaledwie niewielki krok – z pewnością niewystarczający – ale za to krok w dobrym kierunku. Ożywienie kultury chrześcijańskiej nie jest kaprysem, ale koniecznością. Chodzi zarówno o przyszłość Kościoła, jak i o przyszłość kultury, która bez sacrum stanie się ziemią jałową” – mówił Karłowicz.
W trakcie ożywionej dyskusji zgromadzeni na spotkaniu księża proboszczowie wyrazili zainteresowanie projektem i planami popularyzacji jego wyników. Efekty spotkania przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. W końcowej części zadeklarowano chęć zakupu sześciu z dziesięciu zaprezentowanych dzieł.
Obrazy kupią: ks. bp Jacek Grzybowski, ks. prał. Witold Gajda, ks. prał. Andrzej Kuflikowski, ks. prał. Ryszard Ladziński, ks. prał. Krzysztof Ukleja, ks. prał. Sławomir Żarski. Gotowość zakupu w wypadku znalezienia kościoła gotowego umieścić obraz u siebie zadeklarowali również proboszczowie: ks. Krzysztof Cyliński i ks. Emil Owczarek.
„Jestem bardzo wdzięczny księżom proboszczom za ich zaufanie, życzliwość, otwartość i odwagę – podsumowuje spotkanie Dariusz Karłowicz. – Dzięki duszpasterzom o takiej wyobraźni i rozmachu Diecezja Warszawsko-Praska – słynna z dzieł Nowosielskiego i Środonia – ma szansę stać się głównym ośrodkiem renesansu współczesnej sztuki sakralnej”.
Więcej informacji o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa": LetsPaintCatholicismAgain.com
12.05.2022
Fot. Karolina Błażejczyk
Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem
Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego
Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego