TP na pikniku imieninowym Jana Kochanowskiego - zdjęcia i relacja

TP na pikniku imieninowym Jana Kochanowskiego - zdjęcia i relacja

Warszawa - 23 czerwca - piknik imieninowy Jana Kochanowskiego

Teologia Polityczna na pikniku imieninowym Jana Kochanowskiego


23 czerwca - Teologia Polityczna wzięła udział w imieninowym pikniku Jana Kochanowskiego zorganizowanym przez Bibliotekę Narodową.

Stanowisko naszego wydawnictwa można było odwiedzać od godziny 12.00 do północy, a tam oglądać i kupować nasze książki w promocyjnych cenach, a także spotkać się z Markiem A. Cichockim oraz Mateuszem Matyszkowiczem.

O 16.00 - odbyła się dyskusja, w której nasi autorzy zastanawiali się nad podziałem Europy na Wschód i Zachod oraz Północ i Południe - i wynikających z tego faktu konsekwencjach.

Relacja ze spotkania:

Redaktorzy Teologii Politycznej świętowali imieniny Jana Kochanowskiego zorganizowane przez Bibliotekę Narodową. Wśród autorów z różnych wydawnictw można było zobaczyć również  Marka Cichockiego i Mateusza Matyszkowicza przechadzających się po Ogrodzie Krasińskich. Punkt 16:00. Naprzeciw barokowego Pałacu Rzeczypospolitej, pośród drzew  zaczęła się ich dyskusja o Europie. Północ czy Południe? – prowokacyjnie zaczął Matyszkowicz.

Panowie rozmawiali dwa kwadranse. To o kuchni, piwie i winie – i ich kulturowych kontekstach; dalej o I Rzeczpospolitej i jej wschodniej orientacji, kończąc na Unii Środkowoeuropejskiej. Całości streścić nie sposób - nagranie ze spotkania znajdą Państwo poniżej.

Pytanie o północ i południe jest pytaniem o kierunek, w którym podąża wspólnota. Czy poprzez tak sformułowany temat autorzy Teologii Politycznej chcieli rozszerzyć perspektywę możliwych polskich kierunków? Pokazać, że jest coś więcej niż wschód i zachód? Wybór kierunku jest wyborem tożsamościowym – mówił Marek Cichocki – i powinniśmy mieć świadomość jego geopolitycznych konsekwencji. Chociaż percepcja Polski w zachodniej części Europy się zmienia, jako państwo jesteśmy zamrożeni w przedziale wschód – zachód.
Rozmowa Marka Cichockiego i Mateusza Matyszkowicza zdawała się być kolejnym przykładem wprowadzania przez środowisko Teologii Politycznej w przestrzeń publiczną, nowych (starych) pojęć. Tak było z pojęciem podmiotowości, może i tym razem tak będzie? Północ i Południe?

Tomasz Kempski

Zobacz film z dyskusji:

Cz.1

Galeria:
(fot. Adam Holnicki Szulc)


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.