Roger Scruton przywrócony do pracy w rządowej komisji

Roger Scruton przywrócony do pracy w rządowej komisji

Roger Scruton, angielski pisarz i filozof, utracił swoje stanowisko na czele komisji do spraw estetyki budownictwa (Building Better, Building Beautiful Commission) w kwietniu tego roku w związku z wywiadem, którego udzielił tygodnikowi „New Statesman”. Decyzja o zwolnieniu Scrutona została w lipcu uchylona, a minister społeczności i samorządów lokalnych Wielkiej Brytanii James Brokenshire zaprosił Scrutona do dalszej współpracy.

Roger Scruton został pozbawiony stanowiska pod presją polityków Partii Pracy oraz lewicowych dziennikarzy po publikacji omówienia wywiadu, który przeprowadził George Eaton dla tygodnika „New Statesman”. Wypowiedzi filozofa, komentujące wydarzenia w Wielkiej Brytanii, Europie i na świecie zostały uznane za niedopuszczalne i obraźliwe. Zwolnienie Scrutona ze względu na wyrażone w wywiadzie poglądy wywołało falę oburzenia wśród konserwatywnych komentatorów, którzy zinterpretowali to wydarzenie jako godzące w wolność słowa w imię politycznej poprawności.

Peter Wilby, zwracając się do czytelników w imieniu tygodnika „New Statesman” przyznał, że kontrowersyjne wypowiedzi Scrutona, zinterpretowane jako rasistowskie i islamofobiczne, zostały zmanipulowane i wyciągnięte z kontekstu. Jak określił, autor wywiadu „zachował się jak polityczny aktywista, nie zaś dziennikarz”. Opublikowane na łamach tygodnika przeprosiny odsyłają również do pełnej transkrypcji wywiadu (dotychczas ukazał się tylko jego omówienie z obszernymi cytatami).

Roger Scruton jest filozofem, pisarzem i konserwatywnym publicystą, zaangażowanym w ochronę tradycyjnej architektury. Wśród jego książek przełożonych na język polski znajdują się między innymi takie tytuły jak Zielona filozofia, Myśliciele Nowej Lewicy oraz Jak być konserwatystą. W 2019 roku przyjął z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej informacji na stronie tygodnika „The Spectator”


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.