Razem czy osobno? Polska wobec unii bankowej

Razem czy osobno? Polska wobec unii bankowej

Dyskusja z udziałem prof. Sławińskiego, dr. hab. Grosse oraz dr. Cichockiego. Warszawa, 20 listopada, godz. 17.

Instytut Sobieskiego zaprasza na spotkanie:

„Razem czy osobno? Polska wobec unii bankowej”

Decyzja o wejściu Polski do tzw. Unii Bankowej jest być może najważniejszą dziś kwestią dla polskiej suwerenności i perspektyw rozwoju. Czy lepiej jest uznać, że 70% krajowego sektora finansowego, znajdujące się w rękach europejskich inwestorów, będzie zgodnie z naszym interesem nadzorowane z Frankfurtu, ale wyłączna kontrola nad polskimi instytucjami pozostanie w Warszawie? Czy może raczej należy oddać nadzór nad całym polskim systemem finansowym w ręce Europejskiego Banku Centralnego, ale jednocześnie uzyskać również na to pewien wpływ?

Jak rozwiązać ten dylemat odpowiedzą nasi znakomici goście:

Prof. Andrzej Sławiński
Dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse
Dr Marek Cichocki

Prowadzenie:
Jan Filip Staniłko (Instytut Sobieskiego)

Współorganizator: Koło Naukowe Prawa Bankowego WPiA UW
Partner: Instytut Europeistyki UW

Termin: 20 listopada, godz. 17.
Miejsce: sala balowa Pałacu Tyszkiewiczów, kampus Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 32)

Prof. Andrzej Sławiński – polski ekonomista, profesor, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004-2010. Autor licznych zagranicznych i krajowych publikacji. W latach 80. zajmował się problematyką wdrażania programów stabilizacyjnych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w kolejnych latach kwestią banków centralnych, funkcjonowaniem rynków instrumentów pochodnych i kryzysów walutowych w krajach wschodzących.

Dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse – politolog i socjolog, doktor habilitowany nauk politycznych. Ekspert Instytutu Sobieskiego. Jest członkiem Zespołu Problemowego ds. Polityki Regionalnej i Przestrzennej przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Specjalizuje się w problematyce rozwoju regionalnego, studiach europejskich i zarządzania w administracji publicznej. Autor ekspertyz na temat rozstrzygnięć ustrojowych Unii Europejskiej i rozwoju regionalnego min.: dla Sejmu RP, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Dr Marek Cichocki – polski filozof, historyk idei politycznych, dziennikarz i publicysta konserwatywny, były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2004 r. jest dyrektorem programowym w Centrum Europejskiego Natolin i redaktorem naczelnym pisma "Nowa Europa. Przegląd Natoliński" oraz "Teologii Politycznej". Opublikował ostatnio "Problem politycznej jedności w Europie". Podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli w dniach 21–22 czerwca 2007 był głównym negocjatorem ze strony polskiej.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół IS


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2022 roku
Raz do roku zwracamy się ze szczególną prośbą o dofinansowanie „Teologii Politycznej Co Tydzień” i robię to teraz. Zdecydowanie polecam to pismo i już teraz bardzo dziękuję Państwu za hojność – Dariusz Karłowicz
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.