Dzisiaj premiera filmu o Cyprianie Norwidzie adresowanego do zagranicznego odbiorcy

Dzisiaj premiera filmu o Cyprianie Norwidzie adresowanego do zagranicznego odbiorcy

Już dziś o godzinie 19.00 odbędzie się premiera online krótkometrażowego filmu Braci Quay o Cyprianie Norwidzie, zorganizowana przez Instytut Książki przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Po projekcji transmitowanej na Facebooku i YouTube Instytutu Książki będzie można posłuchać dyskusji poświęconej osobie i twórczości Norwida.

Bracia Quay to wybitni twórcy animacji zaproszeni do współpracy przez Instytut Książki i Instytut Kultury Polskiej w Londynie w związku z obchodami Roku Norwidowskiego ogłoszonego z okazji 200. rocznicy urodzin poety. 

Bracia Quay są autorytetem, jeśli chodzi o znajomość polskiej kultury, poczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, film i oczywiście literaturę. To oni m.in. wprowadzili na „brytyjskie salony” twórczość Brunona Schulza, tworząc na podstawie jego opowiadania majstersztyk animacji, „Ulicę krokodyli”, obecnie zaś pracują nad adaptacją „Sanatorium pod Klepsydrą” – mówi Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Produkcja skierowana jest do widza zagranicznego i będzie promowana w internecie i mediach społecznościowych, głównie w anglojęzycznym obszarze językowym.

Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił – wyjawiają twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą Bracia Quay – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Premiera online odbędzie się w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i YouTube Instytutu Książki. Film będzie prezentowany z napisami w języku polskim.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu!


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.