Podpisz petycję w obronie miejsca walki pod Monte Cassino!

Podpisz petycję w obronie miejsca walki pod Monte Cassino!

Opactwo Monte Cassino podpisało umowę z prywatnym przedsiębiorcą na wynajem terenu zwanego Albanetą, na którym toczyły się walki o wzgórze klasztorne


Opactwo Monte Cassino podpisało umowę z prywatnym przedsiębiorcą na wynajem terenu zwanego Albanetą, na którym toczyły się walki o wzgórze klasztorne - podpisz petycję

Z informacji i apelu otrzymanego od Pana Stanisława Morawskiego, prezesa Fundacji Rzymskiej im. J.S. Umiastowskiej, a także z wiadomości zamieszczonej w anglojęzycznym internetowym czasopiśmie (tutaj), a wcześniej na portalu radia rmf24 wynika, że opactwo Monte Cassino podpisało umowę z prywatnym przedsiębiorcą na wynajem terenu zwanego Albanetą, na którym toczyły się walki o wzgórze klasztorne. Miejsce to znajduje się poza jurysdykcją władz miasta Monte Cassino i  Komisarza Generalnego ds. Miejsc Pamięci z włoskiego ministerstwa obrony. Ambasada RP interweniowała w tej sprawie u niego i ma zamiar podejmować dalsze kroki, ale niezbędna jest szeroka i bardzo szybka akcja podpisywania petycji, do której link znajdą Państwo poniżej.

Nie wolno nam dopuścić, by jedno z miejsc związanych z walkami polskich żołnierzy, z których około tysiąca oddało swoje życie za wyzwolenie Włoch w nadziei na oswobodzenie Polski spod niemieckiej okupacji, zostało zbezczeszczone.

Wzgórze Monte Cassino było punktem silnego oporu wojsk niemieckich i pozwalało przeciwnikowi kontrolować drogę prowadzącą do Rzymu. Kolejne ataki dobrze wyszkolonych oddziałów amerykańskich, brytyjskich, hinduskich i nowozelandzkich przy dużych stratach (54 tysiące zabitych)  nie doprowadziły do zdobycia klasztoru i wzgórza. 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa dokonał tego 18 maja 1944 roku.

Nie zapominajmy o miejscach świadczących o bohaterstwie i determinacji polskich żołnierzy! Nie jesteśmy narodem, który ponosił wyłącznie klęski w ostatnich dwóch stuleciach. Mamy z czego być dumni!

Miłowit Kuniński

Podpisz petycję!


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.