Otwarcie wystawy „Jan Paweł II. Źródła”!

Otwarcie wystawy „Jan Paweł II. Źródła”!

„Jan Paweł II. Źródła” to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu

„Jan Paweł II. Źródła” to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu br. Ekspozycję będzie można zobaczyć od 20 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Celem wystawy jest upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski, pokazanie intelektualnego oraz  duchowego doświadczenia XX wieku, jak również promowanie historii Polski wśród osób, które pojawią się na Światowych Dniach Młodzieży.

Ekspozycja będzie prezentowana od 20 lipca do 15 sierpnia br. (w godz. 10-22) w specjalnie zaaranżowanym pawilonie, którego projekt powstał w pracowni Nizio Design International. Pawilon stanie przy Krakowskim Przedmieściu 66 przed Biblioteką Rolniczą w Warszawie.

Strukturę ekspozycji stanowią cztery bramy i sześć przestrzeni, przez które prowadzi droga zwiedzania. Słowa Jana Pawła II prowadzą przez przestrzenie wystawy, komentują, wyjaśniają polską historię. A ona pomaga zrozumieć podejmowane przez papieża-Polaka wybory.

Jego refleksje i komentarze umieszczone zostaną na specjalnych panelach w kolejnych przestrzeniach ekspozycji dedykowanych ceremonii chrztu Polski, świętym w dziejach Polski, św. Faustynie, św. Maksymilianowi Kolbe i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Ład oraz chronologię narracji wprowadzą wybrane daty i miejsca, ważne dla historii Polski. Linię czasu zapoczątkuje data chrztu Mieszka w 966 r., a zakończy Solidarność i brama lednicka, oznaczająca wejście w trzecie tysiąclecie symbolicznie dokonane przez Jana Pawła II.

Wystawa „Jan Paweł II. Źródła” z uwagi na swój plenerowy charakter nie będzie wypełniona tradycyjnymi eksponatami.
Materiały, na bazie których wykreowana została ekspozycja, pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Wystawa będzie częścią Miejskiej Strefy Kultury ŚDM, która będzie funkcjonowała w dniach 20-24 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Ekspozycja będzie udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Historii Polski w Warszawie i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wystawa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska, Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, „Rzeczpospolita”, tygodnik „Gość Niedzielny”, portal historyczny dzieje.pl.

Koncepcja scenariusza wystawy: dr Dariusz Karłowicz.

Współpraca przy koncepcji wystawy: Robert Kostro, Małgorzata Żaryn.

Scenariusz wystawy: Łukasz Ofiara, Gabriela Sierocińska-Dec, dr hab. Paweł Skibiński (konsultacje).

Zespół kuratorski: Łukasz Ofiara, Gabriela Sierocińska-Dec, Beata Wolszczak.

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Nizio Design International, Mirosław Nizio.

Powierzchnia wystawiennicza: ok. 300 m².

Muzeum Historii Polski jest jednym z partnerów Światowych Dni Młodzieży.

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2022 roku
Raz do roku zwracamy się ze szczególną prośbą o dofinansowanie „Teologii Politycznej Co Tydzień” i robię to teraz. Zdecydowanie polecam to pismo i już teraz bardzo dziękuję Państwu za hojność – Dariusz Karłowicz
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.