Ordery Polonia Restituta przyznane

Wśród odznaczonych znalazł się także Dariusz Karłowicz – prezes Fundacji Świętego Mikołaja, a także jeden z założycieli Teologii Politycznej.

15 września 2011 r. o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe działaczom organizacji pozarządowych, osobom zasłużonym w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.

Wśród odznaczonych znalazł się także Dariusz Karłowicz – prezes Fundacji Świętego Mikołaja, a także jeden z założycieli Teologii Politycznej.

Oto pełna lista osób odznaczonych przez Prezydenta RP

 

Jak szacuje stowarzyszenie Klon / Jawor w raporcie: „Polskie organizacje pozarządowe 2010” [1]:  w 2010 roku w Polsce zarejestrowanych było 12 tys. fundacji i 71 tys. stowarzyszeń.

Po przełomie 1989 roku można było zaobserwować wzrost liczby stowarzyszeń, który utrzymuje się na stałym poziomie. Początek XXI wieku przyniósł boom na organizowanie się i osiągnął apogeum – w całej Polsce zarejestrowano blisko 6 tys. stowarzyszeń, w tym czasie było działało ok. 400 zarejestrowanych Fundacji. Obecnie, w całym kraju rejestruje się rocznie średnio ok. 4 tys. nowych stowarzyszeń i niemal 1 tys. fundacji.

Charakterystyką polskich organizacji pozarządowych jest praca społeczna ich członków. Połowie organizacji pomagają wolontariusze, a co czwartej udaje się zatrudnić stałych pracowników.

Jak pokazują badania większość Polaków ma styczność z działaniami polskich NGO, a tylko 16% twierdziło, że nie słyszało o ich działaniach. Najczęściej jednak są to jednorazowe akcje,  jak na przykład Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji Świętego Mikołaja, a także zapoznania się z naszymi programami i projektami, wśród których znajduje się Teologia Polityczna. Dzisiejsze święto daje kolejną motywację do dalszej pomocy i wierności przesłaniu naszego Patrona – Biskupa Świętego Mikołaja z Miry.

 

[1] Wszystkie dane zaczerpnięte z : „Polskie organizacje pozarządowe 2010” (red. Jadwiga Przewłocka), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2011


Teologia Polityczna jest niezależnym środowiskiem, które może prowadzić i rozwijać swoją działalność dzięki Państwa wsparciu.
Zostań Mecenasem ambitnej polskiej kultury. Ustaw stały, comiesięczny przelew o dowolnej wysokości. Prosimy o darowizny na numer konta:
Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”.
Dziękujemy każdej osobie, która ustawi stały przelew i tym samym dołączy do grona Mecenasów Teologii Politycznej.

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.