Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Obraz Jana Matejki zagości w najważniejszej londyńskiej galerii sztuki

Obraz Jana Matejki zagości w najważniejszej londyńskiej galerii sztuki

The National Gallery i Instytut Kultury Polskiej w Londynie poinformowały o niezwykłym wydarzeniu – arcydzieło Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” zostanie wkrótce wystawione w jednej z najsłynniejszych galerii sztuki na świecie.

To wydarzenie bez precedensu – pierwszy raz obraz autorstwa polskiego malarza będzie wystawiony w londyńskim The National Gallery, będącym jednym z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Znajdzie się w doborowym gronie, wśród artystów takich jak Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Titian, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez i Pierre-Auguste Renoir.

Obraz autorstwa polskiego malarza będzie wystawiony w The National Gallery po raz pierwszy

Do wystawy miało dojść w zeszłym roku, jednak ze względu na sytuację pandemiczną była dwukrotnie przekładana. Wiemy już, że ostatecznie rozpocznie się 21 maja i potrwa do 22 sierpnia 2021 roku. Obraz Matejki na czas wystawy zostanie wypożyczony z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poza tym na ekspozycji znajdzie się także kopia rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”).

Nie jest przypadkiem, że to właśnie Jan Matejko będzie pierwszym polskim malarzem, którego dzieło zostanie wystawione w The National Gallery. Jest on bezsprzecznie jednym z najważniejszych polskich artystów, choć poza Polską pozostaje dotąd nieznany. Również przedmiot przeznaczonego na wystawę obrazu jest znaczący – Mikołaj Kopernik jest znany w świecie jako polski naukowiec, którego odkrycia zrewolucjonizowały ówczesne myślenie. Dzięki staraniom Instytutu Kultury Polskiej w Londynie zarówno Matejko, jak i Kopernik będą mogli być bliżej poznani przez odwiedzających National Art Gallery.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.