Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O nowej książce Dariusza Karłowicza na antenie Polskiego Radia 24

O nowej książce Dariusza Karłowicza na antenie Polskiego Radia 24

Musimy pamiętać o własnych korzeniach. Kopiowanie pewnych zachowań z innych państw jest czymś złym – mówi Dariusz Karłowicz


Polacy muszą wiedzieć kim są i do czego zmierzają – mówi Dariusz Karłowicz, filozof, redaktor rocznika „Teologia Polityczna”, autor książki „Polska jako Jason Bourne” na antenie Polskiego Radia 24. Audycję „Życie z duszą, czy bez?”, poświęconą stanowi polskiej tożsamości narodowej widzianej przez pryzmat starożytnej filozofii i współczesnej kultury, prowadził Filip Memches

Podstawą rozmowy na antenie PR24 była książka „Polska jako Jason Bourne”, która jest zbiorem tekstów poświęconych polskiej tożsamości. Na publikację składają się artykuły, eseje i wywiady autora. To właśnie w nich Dariusz Karłowicz zastanawia się nad polską i europejską tożsamością, a także podejmuje trudne pytania dotyczące tego tematu.

–  Musimy pamiętać o własnych korzeniach. Kopiowanie pewnych zachowań z innych państw jest czymś złym. Polska, jako kraj, podobnie jak bohater książki Ludluma, utraciła na moment swoją tożsamość. Był to okres zaborów. Nasza tożsamość wiele zawdzięcza swoim doświadczeniom przednowoczesnym. Jej źródeł należy doszukiwać się w ustroju republikańskim i kulturze czerpiącej tradycje ze starożytnego Rzymu – podkreślił filozof.

Polskie Radio 24/db

Foto: shutterstock.com/Niyazz za Polskie Radio 24

Cała rozmowa z Dariuszem Karłowiczem do wysłuchania na antenie Polskiego Radia 24


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.