Monika Gabriela Bartoszewicz: Czym jest Zona Europa?

Monika Gabriela Bartoszewicz: Czym jest Zona Europa?

Czy Europę Zachodnią możemy potraktować jako soczewkę, w której skupiają się obecnie wszystkie bolączki kontynentu?

Czym jest Zona Europa? W swojej książce "Europa droga rzymska" Remi Brague pisze, że Europę można potraktować jako pozostałość szeregu dychotomicznych podziałów, że jest to kontynent, który staje przed nami z obliczem pociętym bliznami i noszący ślady ran, które ją współtworzą.
Marek Magierowski twierdzi, że w głowach Europejczyków nadal tkwi mentalna żelazna kurtyna dlatego też swoją analizę ogranicza do Europy Zachodniej.

Czy jednak nie jest to granica poniekąd sztuczna? Czy zjawiska opisywane przez autora faktycznie dotyczą tylko Europy Zachodniej? Czy Europę Zachodnią możemy potraktować jako soczewkę, w której skupiają się obecnie wszystkie bolączki kontynentu, czy też bardziej przypomina ona zamkniętą zonę, która żyje własnym życiem oderwanym od tego co dzieje się wokół?

Zapraszam do dyskusji.

dr Monika Bartoszewicz

Przyjdź na spotkanie ZmęcZONA EUROPA - o najnowszej książce Marka Magierowskiego -  3 grudnia, g. 18.00, Klub Grawitacja, ul. Browarna 6 - przeczygtaj więcej o spotkaniu

Przeczytaj fragment ksiażki Marka Magierowskiego

Dołącz do wydarzenia na Facebook'u


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.