Międzymorze i Rosja. Wybór tekstów Leszka Moczulskiego 1985-2015 - pobierz

Międzymorze i Rosja. Wybór tekstów Leszka Moczulskiego 1985-2015 - pobierz

"Trafność analizy Moczulskiego sprzed ćwierćwiecza tylko uwiarygodnia jego tezy dotyczące obecnego konfliktu rosyjsko ukraińskiego" - napisali autorzy wyboru

Międzymorze i Rosja. Wybór tekstów Leszka Moczulskiego 1985-2015

Wyboru dokonali: Marcin Furdyna, Mirosław Lewandowski

Pobierz książkę w formie pdf [tutaj]

Przeczytaj wstęp do wydania:

Pomysł zbioru poniższych tekstów prof. Leszka Moczulskiego urodził się przypadkiem, podczas mojej rozmowy z p. Mirosławem Lewandowskim. Początkowo zamierzałem zebrać tylko te artykuły i wywiady, które powstały po tym, jak pod koniec 2013 r. prezydent Wiktor Janukowycz w ostatniej chwili zdecydował się nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Pan Lewandowski zaproponował, aby dać temu zbiorowi solidny fundament i przypomnieć również niektóre teksty Moczulskiego z lat 80-tych i 90-tych. Był to strzał w dziesiątkę – bowiem trafność analizy sprzed ćwierćwiecza tylko uwiarygodnia jego tezy dotyczące obecnego konfliktu rosyjsko ukraińskiego.

Wszystkie prezentowane tutaj teksty są dostępne w całości w Internecie – zadaniem tej publikacji jest zebranie ich w jednym miejscu. Czytelników odsyłamy ponadto do książek Moczulskiego poświęconych w całości lub w większej lub mniejszej części zagadnieniu Międzymorza: „Narodziny Międzymorza. Ukształtowanie ojczyzn, powstanie państw oraz układy geopolityczne wschodniej części Europy w późnej starożytności i we wczesnym średniowieczu”, „Europa ojczyzn 2004. Geopolityka, gospodarka, cywilizacja” oraz „Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni”.

Niniejszy zbiór zamyka posłowie, które jest relacją w wykładu Moczulskiego w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy z czerwca 2015 r. pod tytułem „Geopolityka Rosji”.

Marcin Furdyna

Pobierz książkę w formie pdf [tutaj]


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.