Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Międzymorze i Rosja. Wybór tekstów Leszka Moczulskiego 1985-2015 - pobierz

Międzymorze i Rosja. Wybór tekstów Leszka Moczulskiego 1985-2015 - pobierz

"Trafność analizy Moczulskiego sprzed ćwierćwiecza tylko uwiarygodnia jego tezy dotyczące obecnego konfliktu rosyjsko ukraińskiego" - napisali autorzy wyboru

Międzymorze i Rosja. Wybór tekstów Leszka Moczulskiego 1985-2015

Wyboru dokonali: Marcin Furdyna, Mirosław Lewandowski

Pobierz książkę w formie pdf [tutaj]

Przeczytaj wstęp do wydania:

Pomysł zbioru poniższych tekstów prof. Leszka Moczulskiego urodził się przypadkiem, podczas mojej rozmowy z p. Mirosławem Lewandowskim. Początkowo zamierzałem zebrać tylko te artykuły i wywiady, które powstały po tym, jak pod koniec 2013 r. prezydent Wiktor Janukowycz w ostatniej chwili zdecydował się nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Pan Lewandowski zaproponował, aby dać temu zbiorowi solidny fundament i przypomnieć również niektóre teksty Moczulskiego z lat 80-tych i 90-tych. Był to strzał w dziesiątkę – bowiem trafność analizy sprzed ćwierćwiecza tylko uwiarygodnia jego tezy dotyczące obecnego konfliktu rosyjsko ukraińskiego.

Wszystkie prezentowane tutaj teksty są dostępne w całości w Internecie – zadaniem tej publikacji jest zebranie ich w jednym miejscu. Czytelników odsyłamy ponadto do książek Moczulskiego poświęconych w całości lub w większej lub mniejszej części zagadnieniu Międzymorza: „Narodziny Międzymorza. Ukształtowanie ojczyzn, powstanie państw oraz układy geopolityczne wschodniej części Europy w późnej starożytności i we wczesnym średniowieczu”, „Europa ojczyzn 2004. Geopolityka, gospodarka, cywilizacja” oraz „Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni”.

Niniejszy zbiór zamyka posłowie, które jest relacją w wykładu Moczulskiego w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy z czerwca 2015 r. pod tytułem „Geopolityka Rosji”.

Marcin Furdyna

Pobierz książkę w formie pdf [tutaj]


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.