Mateusz Matyszkowicz o „Mądrości świata” Remiego Brague’a

Mateusz Matyszkowicz o „Mądrości świata” Remiego Brague’a

Wydana właśnie staraniem Teologii Politycznej pierwsza część trylogii Remiego Brague’a pt.: „Mądrość świata” była niedawno bohaterką audycji czytelniczej Mateusza Matyszkowicza „Trójkowy chuligan literacki”. Książka uzupełnia wydane już wcześniej tomy: „Prawo Boga” oraz „Królestwo człowieka. Geneza i klęska projektu nowożytnego”.

„Mądrość świata” jest już dostępna w księgarni Teologii Politycznej

Rémi Brague (ur. 1947 r.) to pisarz, filozof, profesor Sorbony oraz Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Laureat Nagrody Ratzingera. Nakładem Teologii Politycznej do tej pory ukazała się, oprócz wyżej wspomnianej trylogii, jego książka: „Europa, droga rzymska”.

Jak mówił Matyszkowicz, Remi Brague próbuje zrozumieć sposób postrzegania kosmosu przez ludzi z naszego kręgu cywilizacyjnego. Babilończycy, starożytni Egipcjanie, Hebrajczycy, Grecy, Rzymianie, cały świat średniowieczny usiłował wszak dociec, jaki on naprawdę jest. W związku z tym uprawiano kosmografię – opis kosmosu; kosmogonię – zapytującą o to, jak kosmos powstawał; a w końcu kosmologię. Ostatnia z nich poszukuje odpowiedzi na pytanie o naturę kosmosu i naszą w nim rolę. Zapytując o istotę człowieka, Remi Brague zastanawia się również nad istotą religii. W kręgu śródziemnomorskim bowiem – zaznaczył Matyszkowicz – nie da się oderwać pytania o człowieka od pytania o świat.

Prowadzący audycję zauważył, że „Mądrość świata” to doskonała lektura na czas Wielkanocny, kiedy ze szczególną uwagą rozważamy kosmiczną przemianę śmierci Chrystusa.

Kliknij i wysłuchaj całej audycji

Cała trylogia Remiego Brague'a jest już dostępna w pakiecie w formie E-BOOK!


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.