Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Platynowy Opornik dla Wojciecha Tomczyka!

Platynowy Opornik dla Wojciecha Tomczyka!

Laureatem prestiżowej nagrody „Platynowy Opornik” VII. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci został Wojciech Tomczyk. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości. Scenarzysta odbierze nagrodę 24 września w Gdyni, podczas Gali otwarcia Festiwalu


Laureatem prestiżowej nagrody „Platynowy Opornik” VII. Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci został Wojciech Tomczyk. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości. Scenarzysta odbierze nagrodę 24 września w Gdyni, podczas Gali otwarcia Festiwalu

 

Oto uzasadnienie kapituły honorowej:

Wojciech Tomczyk – wybitny dramaturg, scenarzysta i producent, który w świecie polskich mediów zajmuje miejsce szczególne. Jest jednym z bardzo niewielu scenarzystów, który rozumie realia kraju, w którym naprawdę żyjemy i wie jak ważne jest, byśmy mieli tego świadomość. Jego sztuki oraz scenariusz wyróżniają się doskonałym zakorzenieniem akcji w konkrecie polskiej rzeczywistości oraz specyficznym dystansem, ironią i – jak samo o sobie mówi w ślad za swym profesorem Zbigniewem Raszewskim – „konstruktywnym pesymizmem”.

Jest autorem głośnych sztuk teatralnych: „Wampir”, „Norymberga” i „Bezkrólewie”, które opowiadają o istocie systemu III RP, zbudowanym na kłamstwie i powiązaniach między siłami dawnego PRL-u, a nową elitą. Formę poetyckiej metafory czy symbolicznego skrótu miesza Tomczyk z naturalistycznym wręcz oddaniem szczegółu, opisaniem zjawisk, procesów, dialogów.

Wojciech Tomczyk ukończył wydział Wiedzy o teatrze warszawskiej PWST oraz Studium scenariuszowe łódzkiej PWSFTvT. Jest scenarzystą wielu seriali, które zdobyły wielką widownię, jak „Zaginiona”, „Oficer”, „Oficerowie”, gdzie w formule bardzo atrakcyjnego widowiska sensacyjnego, odkrył i opisał patologie III RP. Kraju, w którym świat przestępczy przenika się ze światem polityki, a próbujący realizować swe marzenia o sprawiedliwym państwie – są dziwakami, którzy nie rozumieją jak trzeba się ustawić. Stosując z wielkimi sukcesami formułę sensacyjnych seriali Tomczyk dociera także do widzów, którzy dotąd z patologii III RP nie zdawali sobie sprawy, albo nie potrafili zrozumieć ich istoty i genezy. Wojciech Tomczyk upiera się i uświadamia wielu, że kluczowe dla odzyskiwania przez Polaków naprawdę wolnego, naprawdę własnego państwa i budowania świadomości tego, co dokonało się w ostatnim ćwierćwieczu, ile razy nas okłamano, na jak złych podstawach zbudowano III RP.

Wojciech Tomczyk przywraca pamięć historyczną o wydarzeniach absolutnie kluczowych dla polskiej historii współczesnej i budowania polskiej tożsamości – wstrząsającym widowiskiem Teatru Telewizji „Inka. 1946” o losach Danuty Siedzikówny, serialem „Sprawiedliwi”, o Polakach ratujących Żydów. Telewizyjną adaptację „Doliny nicości” Bronisława Wildsteina, sam autor powieści uznał za ciekawszą niż oryginał. Historie Żołnierzy Wyklętych potrafi wpleść Tomczyk w ironiczny, komediowy spektakl obyczajowy „Zaręczyny”, w którym – jak u Szekspira czy Fredry – zwaśnione rody łączy miłość dwojga młodych. U Tomczyka jednak nie tylko miłość dwojga młodych do siebie nawzajem – łączy ich także historia Żołnierzy Wyklętych, a więc miłość do wolnej Polski. A raczej jej zapominana potrzeba.

Wojciech Tomczyk z sukcesem robi to co najtrudniejsze: opowiada o artystycznie znakomitym i zatopionym w realizmie językiem prawdach arcyważnych dla naszej narodowej wspólnoty językiem zrozumiałym i atrakcyjnym dla bardzo szerokiej widowni. Nie tylko dla przekonanych i świadomych, ale także dla współbraci nieświadomych czy oszukanych, których dla wolnej Polski musimy odzyskać.

„Platynowy Opornik” jest nagrodą przyznawaną za całokształt twórczości. Otrzymuje ją twórca za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej. Za przyczynianie się do zachowania pamięci narodowej. Za umiejętne połączenie walorów historycznych z artystycznymi. Kandydatów do nagrody proponuje Rada Programowa. Laureata wyłania Kapituła honorowa.

W skład tegorocznej kapituły wchodzą: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, historyk prof. Jan Żaryn, publicysta i producent Maciej Pawlicki, dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski oraz dotychczasowi laureaci Platynowego Opornika: Antoni Krauze (2011 r.), Andrzej Trzos-Rastawiecki (2012 r.), Grzegorz Królikiewicz (2013 r.) i Robert Kaczmarek (2014 r.)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Źródło: Strona Festiwalu NNW


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.