Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Kwestia o substancjach duchowych” – Tomasz z Akwinu

„Kwestia o substancjach duchowych” – Tomasz z Akwinu

„Kwestia o substancjach duchowych” Tomasza z Akwinu w tłumaczeniu Michała Zembrzuskiego jest interesującym dziełem, które w wersji łacińsko-polskiej zostało udostępnione polskiemu czytelnikowi. Jest ono interesujące dlatego, że ukazuje problematykę antropologiczną i angelologiczną wypracowaną w ramach dyskursu filozoficznego. Książkę wydało Naukowe Towarzystwo Tomistyczne.

Oczywiście dla Tomasza prawda filozofii nie może stać w sprzeczności z prawdą teologii. Użycie jakichkolwiek argumentów w dyskursie filozoficznym nie prowadzi do sprzecznych twierdzeń w obszarze wiary. Tomasz jednocześnie widzi, że porządek dyskursu filozoficznego jest inny zarówno ze względu na same zagadnienia, ze względu na źródła stosowanych argumentów, jak i ze względu na wnioski, do jakich doprowadza. Jeśli prawda nie jest sprzeczna z prawdą, to należy uczynić wszystko, aby poznawalne stało się to, co jest możliwe do poznania w całkowicie naturalny sposób. W niektórych tematach wystarcza właśnie sam rozum, wystarczą same rozwiązania filozoficzne. W artykule dziewiątym Kwestii o substancjach duchowych Tomasz rozważa błąd w  pojmowaniu przez Awerroesa jedności i jedyności intelektu możnościowego. Ten pogląd zagraża wierze i  przez prawdę wiary mógłby być odrzucony, jednak Tomasz wypowiada się o nim następująco: „Z łatwością można zobaczyć, że to stanowisko jest przeciwne wierze – usuwa bowiem nagrodę i karę z przyszłego życia. Tego jednak, że stanowisko to jest niemożliwe wedle siebie, dowieść można przez prawdziwe zasady filozofii”.

Wydawca Naukowe Towarzystwo Tomistyczne

Przełożył i opracował: Michał Zembrzuski

Liczba stron: 370

ISBN (wersja papierowa): 978-83-965887-7-7

ISBN (EBOOK): 978-83-965887-8-4

Link do książki

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.