Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Ks. Jacek Molka: Zachwyt jako skutek wiary. Relacja „Niedzieli” z premiery książki ks. Jerzego Szymika

Ks. Jacek Molka: Zachwyt jako skutek wiary. Relacja „Niedzieli” z premiery książki ks. Jerzego Szymika

„Być może to właśnie najgłębszy nurt mojego życia i najważniejszy temat mojej teologii” - pisze ks. prof. Jerzy Szymik we wstępie do swojej najnowszej książki pt. „Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu” której promocja miała miejsce w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ks. prof. Jerzy Szymik, kapłan archidiecezji katowickiej, to znany i ceniony wykładowca akademicki, wybitny dogmatyk i teolog, m.in. znawca twórczości Benedykta XVI, oraz znakomi­ty poeta. Dlatego też na autor­skie spotkanie 26 listopada br. przybyło kilkaset osób na czele z arcybiskupem seniorem archi­diecezji katowickiej Damianem Zimoniem. Spotkanie moderował ks. prof. Arkadiusz Wuwer z Uni­wersytetu Śląskiego, a obok auto­ra promowanej książki w pane­lu dyskusyjnym wzięli udział red. Alina Petrowa-Wasilewicz z Katolickiej Agencji Informacyj­nej oraz ks. dr Tomasz Jaklewicz, proboszcz parafii pw. Naj­świętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie.

Książkę ks. Szymika wyda­ły Fundacja Świętego Mikołaja i Redakcja „Teologii Politycznej”. W jej skład wchodzą różne formy literackie, m.in.: eseje na temat współczesnej kultury i duchowoś­ci, wywiady, wiersze oraz modli­tewne rozważania. Autor pisze we Wstępie, że zależało mu na „utrzy­maniu większości tych tekstów w tonacji bezwzględnie ortodoksyj­nej”. Dlaczego? Bo – jak podkreś­la – „tylko prawda jest ciekawa, reszta to bzdury”. Wątpliwości zaś nie są „nigdy materią wiary, a właś­nie o niej i jej skutkach jest ta książka”. Dlatego też ksiądz pro­fesor na prawie pięciuset stronach głęboko wnika we współczesność i – można powiedzieć – literacko eksperymentuje od wiersza do teo­logicznego traktatu.

Cel książki to „pewien kształt duchowości” odnoszący się do doświadczenia „łaski wiary” i nawiązujący do „poezji upra­wianej w polszczyźnie oraz życia w pierwszych dekadach XXI wieku”.

I dokładnie taką książką jest „Zachwyt i inne skutki wiary” ks. prof. Jerzego Szymika. Jego doświadczenie wiary i obecności Zmartwychwstałego ma prowadzić czytelników do niej i do Niego.

Ks. Jacek Molka

Relacja ukazała się w tygodniku „Niedziela”

Książka „Zachwyt i inne skutki wiary” dostępna jest w naszej księgarni


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.