Premiera! „Imperium” Wojciecha Tomczyka w Teatrze Telewizji. Nie przegap!

Premiera! „Imperium” Wojciecha Tomczyka w Teatrze Telewizji. Nie przegap!

Nowa sztuka Wojciecha Tomczyka, jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy, już w poniedziałek 30 września będzie miała swą premierę w Teatrze Telewizji na antenie TVP 1. Nie przegap opowieści o Polsce, w której elity – jak mówi scenarzysta sztuki – pracują dla kraju i jemu służą.

„Imperium” to dramat Wojciecha Tomczyka napisany specjalnie dla Teatru Telewizji, pokazujący spotkanie budowniczego Gdyni, premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego z wybitnym pisarzem Melchiorem Wańkowiczem, królem polskiego reportażu. – Chciałem pokazać ludzi, dla których odzyskana niepodległość była najwyższą wartością – mówi Wojciech Tomczyk, autor scenariusza „Imperium”. W jego opinii, postać i myśl Eugeniusza Kwiatkowskiego, który wysuwa się na pierwszy plan sztuki, jest bardzo trudna do pokazania. – To bardzo trudny bohater, bo nie prowadził bitew, nie dowodził armiami, nie wysadzał niczego w powietrze, a wręcz przeciwnie: budował i jeszcze raz budował – mówi Tomczyk.

Chciałem pokazać ludzi, dla których odzyskana niepodległość była najwyższą wartością – mówi Wojciech Tomczyk

Dramat Tomczyka to opowieść o wielkich i straconych nadziejach, o Polsce, która po latach niewoli błyskawicznie rozpościerała skrzydła, i która mogła już w połowie lat 50. – gdyby nie wybuch wojny –  osiągnąć poziom najbardziej uprzemysłowionych krajów Europy Zachodniej. To także opowieść o elitach, których patriotyzm – jak mówi Tomczyk – „był patriotyzmem czynnym, byli oni zainteresowani budowaniem szczęśliwej przyszłości wspólnoty, zwanej Polską”.

Spotkanie Kwiatkowskiego z Wańkowiczem w gabinecie premiera stanowi pretekst do wielu dyskusji oraz snucia wizji na temat rozwoju i przyszłości Polski, a towarzyskie pogawędki na tematy społeczno- obyczajowe, (nie wyłączając plotek) pokazują jakimi sprawami żyło społeczeństwo II RP.

Eugeniusz Kwiatkowski jawi się jako wybitny polityk i wizjoner przyszłej Polski, Wańkowicz wtóruje mu swą błyskotliwością i inteligencją. Dwojgu bohaterom partneruje córka Wańkowicza – Krystka oraz bracia Paweł i Władysław Kosieradzcy, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Premierowa emisja na antenie TVP1: 30 września (poniedziałek) o godz.21.00 

Przeczytaj rozmowę z Wojciechem Tomczykiem, scenarzystą „Imperium”

Rozmowa z Ireneuszem Czopem, odtwórcą roli Melchiora Wańkowicza

______

„Imperium” – obsada:

Ireneusz Czop (Melchior Wańkowicz)
Mariusz Ostrowski (Eugeniusz Kwiatkowski)
Helena Englert (Kryska)
Agnieszka Radzikowska (Sekretarka)
Filip Kosior (Porucznik)
Dariusz Chojnacki (Władysław)
Bartłomiej Błaszczyński (Paweł)

Reżyseria: Robert Talarczyk
Realizacja TV: Leszek Ptaszyński
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos
Montaż: Norbert Rudzik

Foto: materiały prasowe/Teatr Telewizji 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.