Premiera! „Imperium” Wojciecha Tomczyka w Teatrze Telewizji. Nie przegap!

Premiera! „Imperium” Wojciecha Tomczyka w Teatrze Telewizji. Nie przegap!

Nowa sztuka Wojciecha Tomczyka, jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy, już w poniedziałek 30 września będzie miała swą premierę w Teatrze Telewizji na antenie TVP 1. Nie przegap opowieści o Polsce, w której elity – jak mówi scenarzysta sztuki – pracują dla kraju i jemu służą.

„Imperium” to dramat Wojciecha Tomczyka napisany specjalnie dla Teatru Telewizji, pokazujący spotkanie budowniczego Gdyni, premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego z wybitnym pisarzem Melchiorem Wańkowiczem, królem polskiego reportażu. – Chciałem pokazać ludzi, dla których odzyskana niepodległość była najwyższą wartością – mówi Wojciech Tomczyk, autor scenariusza „Imperium”. W jego opinii, postać i myśl Eugeniusza Kwiatkowskiego, który wysuwa się na pierwszy plan sztuki, jest bardzo trudna do pokazania. – To bardzo trudny bohater, bo nie prowadził bitew, nie dowodził armiami, nie wysadzał niczego w powietrze, a wręcz przeciwnie: budował i jeszcze raz budował – mówi Tomczyk.

Chciałem pokazać ludzi, dla których odzyskana niepodległość była najwyższą wartością – mówi Wojciech Tomczyk

Dramat Tomczyka to opowieść o wielkich i straconych nadziejach, o Polsce, która po latach niewoli błyskawicznie rozpościerała skrzydła, i która mogła już w połowie lat 50. – gdyby nie wybuch wojny –  osiągnąć poziom najbardziej uprzemysłowionych krajów Europy Zachodniej. To także opowieść o elitach, których patriotyzm – jak mówi Tomczyk – „był patriotyzmem czynnym, byli oni zainteresowani budowaniem szczęśliwej przyszłości wspólnoty, zwanej Polską”.

Spotkanie Kwiatkowskiego z Wańkowiczem w gabinecie premiera stanowi pretekst do wielu dyskusji oraz snucia wizji na temat rozwoju i przyszłości Polski, a towarzyskie pogawędki na tematy społeczno- obyczajowe, (nie wyłączając plotek) pokazują jakimi sprawami żyło społeczeństwo II RP.

Eugeniusz Kwiatkowski jawi się jako wybitny polityk i wizjoner przyszłej Polski, Wańkowicz wtóruje mu swą błyskotliwością i inteligencją. Dwojgu bohaterom partneruje córka Wańkowicza – Krystka oraz bracia Paweł i Władysław Kosieradzcy, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Premierowa emisja na antenie TVP1: 30 września (poniedziałek) o godz.21.00 

Przeczytaj rozmowę z Wojciechem Tomczykiem, scenarzystą „Imperium”

Rozmowa z Ireneuszem Czopem, odtwórcą roli Melchiora Wańkowicza

______

„Imperium” – obsada:

Ireneusz Czop (Melchior Wańkowicz)
Mariusz Ostrowski (Eugeniusz Kwiatkowski)
Helena Englert (Kryska)
Agnieszka Radzikowska (Sekretarka)
Filip Kosior (Porucznik)
Dariusz Chojnacki (Władysław)
Bartłomiej Błaszczyński (Paweł)

Reżyseria: Robert Talarczyk
Realizacja TV: Leszek Ptaszyński
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Opracowanie muzyczne: Joanna Fidos
Montaż: Norbert Rudzik

Foto: materiały prasowe/Teatr Telewizji 


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.