Relacja z gali finałowej siódmej edycji konkursu „Solidarna Szkoła”

Relacja z gali finałowej siódmej edycji konkursu „Solidarna Szkoła”

W organizowanym przez Fundację Świętego Mikołaja konkursie „Solidarna Szkoła” już po raz siódmy wyróżnione zostały szkoły, które wykazały się największym zaangażowaniem w pozyskiwanie funduszy na stypendia dla uzdolnionych uczniów z niezamożnych rodzin.

Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najaktywniejszych szkół oraz zwycięzców konkursu plastycznego odbyła się we wspaniałej sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie we wtorek, 4 grudnia. Przedstawicieli nagrodzonych szkół powitali założyciele Fundacji – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz, galę prowadzili zaś znani dziennikarze, Marta Januszewska oraz Tomasz Wolny. 

Zanim jednak poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji, z podziwem i niekłamaną przyjemnością wysłuchaliśmy występu zespołu chóralno-instrumentalnego z Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, który specjalnie dla nas wykonał dwa utwory.

Dariusz Karłowicz, zwracając się do obecnych na sali uczniów i nauczycieli podkreślił dobitnie znaczenie solidarności w naszym życiu. – Jedyną drogą do człowieczeństwa jest wzajemne noszenie swoich ciężarów. Tu, w tym miejscu, znajduje się dziś światowe epicentrum solidarności – wyjaśnił, wskazując na laureatów, którzy swoją aktywnością udowodnili swoją gotowość do podążania tą drogą. Dodał również, że dodatkową okazją do świętowania tego dnia była przypadająca również na początku grudnia 20. rocznica istnienia Fundacji Świętego Mikołaja.

Solidarna Szkoła to miejsce budowania więzi  i wspólnoty uczniów, którym los rówieśników nie jest obojętny – napisała do uczestników gali Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda

W podobnym duchu, co wystąpienie Dariusza Karłowicza, utrzymany był list Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która już po raz kolejny objęła galę konkursową honorowym patronatem. W swoim liście, odczytanym przez Joannę Paciorek, Agata Kornhauser-Duda napisała: „Solidarna Szkoła to miejsce budowania więzi  i wspólnoty uczniów, którym los rówieśników nie jest obojętny, którzy pomagają nie tylko z poczucia obowiązku, ale też z odruchu serca i ludzkiej solidarności”.

Podczas gali nagrody odebrały szkoły w czterech kategoriach. Najlepsza spośród szkół podstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych, która zebrała 12 504,45 zł. Wśród szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące w Końskich z kwotą 16 829,28 zł. Najlepszy wynik w kategorii Szkoły podstawowe w miejscowościach powyżej 20 tys. mieszkańców uzyskała Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku, której udało się zebrać prawie 11 tys. zł, a ze szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku, która dla stypendystów zebrała 10 005 zł.

Stypendia Świętego Mikołaja to program stypendialny, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które biorą odpowiedzialność za swoich zdolnych uczniów pozyskując środki na stypendia dla nich. Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi portal stypendialny www.stypendia.mikolaj.org.pl, wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego poprzez stały kontakt i szkolenia, a także prowadzi system dopłat do stypendiów.

Mikołaj Rajkowski

Foto: Krzysztof Kuczyk


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.